English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی وضعیت حقوقی زنان و کودکان فلسطینی در جامعه بین‌الملل

وبینار «بررسی وضعیت حقوقی زنان و کودکان فلسطینی در جامعه بین‌الملل» به همت اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان ادار‌ه‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و با همکاری نمایندگی‌های فرهنگی ایران در کشورهای تونس و سوریه، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با عنایت به اهمیت و لزوم پرداختن به وضعیت زنان و کودکان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی و ضرورت اقدامات تبیینی بین‌المللی در این زمینه، اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان ادار‌ه‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور با همکاری مجمع سازمان‌های غیر دولتی و فعالان حامی آزادی قدس شریف و نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای تونس و سوریه، وبینار «بررسی وضعیت حقوقی زنان و کودکان فلسطینی در جامعه بین‌الملل» را با حضور مسئولین و اساتیدی از سه کشور به زبان‌های عربی و فارسی برگزار کرد.

محورهای این نشست شامل مواردی چون بررسی وضعیت زنان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی؛ مقاومت چند وجهی و خلاقانه،  نقش مجامع پارلمانی کشورهای دنیا و به ویژه کشورهای اسلامی در انعکاس وضعیت زنان فلسطینی وپیگیری حقوق ایشان، بررسی علل کم تحرکی مجامع حقوق بشری جهان درباره وضعیت بحرانی زنان و کودکان فلسطینی، نقش تشکل‌ها و سازما‌ن‌های حقوق بشری جهان عرب در استیفای حقوق زنان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی و تاثیر لابی اسرائیل بر مجامع حقوق بشری جهان بود.

باقری‌فرد، رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین‌الملی زنان و دبیر نشست در سخنانی، گفت: با توجه به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان و نقض قوانین بین المللی و با توجه به رسالت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی جهانی، برنامه ریزی برای برگزاری این نشست تخصصی انجام یافته است.

باقری‌فرد اظهار کرد: با وجودی که زنان بیش از 70 سال دوشادوش مردان علیه اشغالگری صهیونیستها و ظلم های ناشی از آن در سرزمین های اشغالی فلسطینی مبارزه می كنند، ولی این مبارزات كمتر از سوی جامعه جهانی مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. حضور در راهپیمایی ها و برنامه های اعتراضی، دستگیری و تحمل زندان های رژیم صهیونیستی و آوارگی تنها بخشی از مسایل و مشكلات زن امروز فلسطینی است كه با آن دست و پنجه نرم می‌كند.

وی مطرح کرد: سخن گفتن از فلسطین و مقاومت آن در خلال تاریخ دهه های اخیر،  بدون سخن گفتن از امام خمینی(ره) و جهاد فکری و عملی ایشان در راه فلسطین، مفهوم چندانی نخواهد داشت.

رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین‌الملی زنان ادامه داد: امام خمینی(ره) در بحبوحه مبارزات سیاسی خود با رژیم شاهنشاهی و در حدود شصت سال پیش، خطر اسرائیل را برای جهان اسلام بسیار جدی عنوان کرده و یکی از وجوه مخالفت خود با شاه ایران را کمک او به اسرائیل برشمرده و به طور قاطع از مبارزان فلسطینی دفاع می‌نمودند.

وی همچنین، افزود: حضرت امام(ره) مشکلات درونی جهان اسلام و از جمله ضعف و ناتوانی برخی از سران کشورهای اسلامی را از علل مهم تداوم جنایت رژیم اسرائیل دانسته و لذا بر آگاهی و شعور عمومی جهان اسلام که منبعث از اصول اعتقادی و مسترکات ایمانی امت اسلامی است، تأکید می‌نمودند.

باقری‌فرد خاطرنشان کرد: بر این اساس سعی کردند از فرصت ها و قابلیت های جهان اسلام به نحو احسن بهره برده و یکی از اقدامات حمایتی و اساسی ایشان، اعلان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس و معرفی آن به جهانیان و به منظور جلب حمایت جهانی از مسأله قدس و فلسطین بوده است.

تأكيد بر حمایت از محور مقاومت و آزادسازی قدس

حسین امیر عبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ایران و رئیس مجمع سازمان‌های غیردولتی و فعالان حامی آزادی قدس به عنوان اولین سخنران به ارائه بحث پرداختند.

وی در ابتدا به ارائه آماری از میزان شهادت زنان و کودکان فلسطینی به نقل از سازمان‌های فلسطینی، هیأت امور اسرا و آزادگان فلسطینی و باشگاه اسیران فلسطینی پرداخت و افزود: بی اعتنایی به حقوق کودکان و زنان فلسطینی ناشی از عوامل مختلفی است. اولین علت؛ طبیعت مجرمانه حاکمان موجود در رژیم جعلی اسراییل است. طی سال های گذشته، صهیونیست ها به دنبال دستیابی به اهداف تهاجمی خود از طریق تروریسم بودند و ارعاب، تهدید، جنگ، كشتن غیرنظامیان و زندانی كردن زنان، مردان و كودكان فلسطینی، از اقدامات معمول ایشان بوده است.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ایران عنوان کرد: علت دوم این است که در نظام بین المللی فعلی، از حقوق بشر فقط به عنوان ابزاری در دست ایالات متحده و غرب برای اهداف سیاسی خاص استفاده می شود.  همچنین حق وتو در شورای امنیت، راهی برای حمایت ایالات متحده و غرب از حاکمان صهیونیست شده است و تردیدی نیست ایالات متحده و لابی صهیونیستی هیچ ارزشی برای كنوانسیون حقوق كودك قائل نمی باشد. در حقیقت، كشتار كودكان و زنان بخشی از کشتار جمعی شده است؛ از سویی، دادگاه کیفری بین المللی این پرونده را جدی نگرفته است.

وی در ادامه سخنانش، گفت: سیاست سرکوبگرانه اسرائیل تنها منحصر به کشتن کودکان و شکنجه در زندان های رژیم صهیونیستی و محاصره غزه نشده است، بلکه حق فلسطینیان را برای زندگی به ویژه برای زنان و کودکان سلب کرده و اینها کاملاً در تضاد با کنوانسیون حقوق کودک و اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق و منشور سازمان ملل است.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ایران ضمن تأکید بر این که افکار عمومی جهان، به ویژه محور مقاومت و دفاع از فلسطین هرگز از دفاع از حقوق فلسطینیان به ویژه زنان و کودکان کوتاه نخواهد آمد گفت: جنگ اخیر در غزه نشان داد صهیونیست‌ها بسیار ضعیف هستند و توانایی آنها در مقابل مقاومت و حتی در برابر زنان و نوجوانان فلسطینی کاملاً شکننده است.

وی در ادامه سخنانش، افزود: جنایات رژیم صهیونیستی ثابت کرد که جنگ غزه با دید وحدت و مقاومت می‌تواند یک نقطه استراتژیک جدید برای آزادی سرزمین تاریخی فلسطین و تمامیت آن باشد و امت اسلامی و افکار عمومی عربی از مردم و مقاومت فلسطین حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان در پایان با تأکید بر این که جمهوری اسلامی ایران با قدرت از محور مقاومت، آزادسازی مسجدالاقصی و قدس شریف و ایجاد دولت فلسطینی واحد در سرتاسر سرزمین تاریخی فلسطین به پایتختی قدس شریف حمایت می‌کند، افزود: ما به نقش مقاومت فلسطین، سوریه و لبنان در جبهه مقاومت احترام می‌گذاریم و به قیام ملت اسلامی در حمایت از فلسطین و مسجد الاقصی در سراسر جهان اسلام، درود می‌فرستیم. قطعا  صهیونیست‌ها در آینده در منطقه جایی نخواهند داشت و انشاالله ما به زودی در مسجدالاقصی نماز خواهیم خواند.

در ادامه این نشست، خانم الهام کدخدایی، استادیار گروه غرب آسیا و شمال آفریقا دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به ارائه مقاله خود در خصوص زنان و مقاومت فلسطین پرداخت.

وی با بر شمردن عرصه‌های مختلف مقاومت و حضور زن فلسطینی گفت: زن فلسطینی به عنوان مادر و تربیت کننده نسل آینده، فعال سیاسی، مبارز نظامی، حضور در عملیات استشهادی از ابتدا در جریان مقاومت حضور موثر داشته است و همچنین در مبارزات مدنی و غیر خشونت آمیز، روش‌های خلاقانه و جدیدی برای نمایش مقاومت خود نشان داده است.

کدخدایی به عاملیت زنان فلسطینی و منفعل نبودن ایشان، خلاقیت در شیوه‌های اعتراض، جلب توجه خبرنگاران، محققان و نویسندگان، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ابراز و انتقال بدون واسطه حقایق و شرایط اشغال و انجام اقدامات متنوع به عنوان مادر، فعال و نامزدهای انتخاباتی، شهادت‌طلبی و انجام مبارزات غیرخشونت‌آمیز اشاره داشته و به تبیین این ویژگی ها و اقدامات زنان فلسطینی در مسیر مقاومت پرداخت.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به این که در عرصه مقاومت فلسطین در حوزه مفاهیم، مهم ترین مفهوم بحث مادری است، افزود: از مهم ترین چالش‎های رژیم جعلی اسرائیل از زمان شکل‌گیری تا کنون، چالش دموگرافیک است و در این چالش نقش مادران اهمیت می‌یابد زیرا به خودی خود به دنیا آوردن فرزند یک نوع مبارزه است و همین که یک مادر فلسطینی فرزندی به دنیا می آورد، در حال اثبات وجود ملتی است که سرزمینش از او دزدیده شده، به همین دلیل زنان به مرور سمبل هویت و ملی گرایی فلسطین شدند.

وی با اشاره به جایگاه مادران شهدا و نحوه برخورد آنان در پذیرش شهادت فرزندانشان در راه مقاومت فلسطین، به عنوان یک افتخار و سمبل مقاومت به مساله انتقال روایت فلسطینی پرداخت و افزود: انتقال روایت فلسطینی بسیار اهمیت دارد؛ بحث داستان گویی مادران ظاهرا یک امر عادی است، اما در فلسطین موضوعی به نام جنگ روایت ها وجود دارد که مادران و مادربزرگ‌ها که وظیفه انتقال روایت را بر عهده دارند، اهمیت پیدا می‌کنند زیرا برای فرزندی که سرزمین شهر و روستایش را هرگز ندیده است، زنده نگه داشتن حافظه تاریخی و احساس تعلق به سرزمین نادیده، بسیار مهم است.

استادیار گروه غرب آسیا و شمال آفریقا با اشاره به تأثیر مهم تلاش زنان فلسطینی در مسیر مقاومت، به اقدامات رژیم صهیونیستی در باز نمایی منفی از این افعالیت ها اشاره کرد و گفت: صهیونیست‌ها سعی می‌کنند این تلاش‌ها را تلاشی برای رهایی از فرهنگ بومی و مردسالاری جلوه دهند و آن را به عنوان گفتمانی فمنیستی ارائه داده و تعریفی غربی از آن ارائه دهند نه در مفهوم مقاومت، اما زنان فلسطینی علی رغم چنین بازنمایی هایی، مبارزه می‌کنند.

پس از آن، خانم الهیان، نماینده مجلس و رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران به بیان سخنان خود پرداخت.

زهره الهیان با اشاره به هدف رژیم صهیونیستی در کشتار زنان و کودکان فلسطینی گفت: اقدامات این رژیم در افزایش روند شهرک سازی، آواره نمودن و کشتار زنان و کودکان فلسطینی با هدف تغییر ترکیب جمعیتی فلسطین صورت می پذیرد و این رژیم به دنبال این است که سرزمین های بیشتری را غصب نماید.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی افزود: شاهدیم که در این مسیر، برخلاف معاهدات بین المللی و کنوانسیون حقوق کودک، حق حیات، رفاه اجتماعی، زندگی سالم، سلامت، آموزش، صلح و آرامش از زنان و کودکان فلسطینی سلب می شود.

الهیان با تاکید بر این که تنها راهبرد برای حمایت از حقوق کودکان و زنان فلسطینی، اتحاد دنیای اسلام برای استیفای حقوق آنان است، گفت: راهبرد پیش رو راهبرد مقاومت است و با توجه به این که دیپلماسی سیاسی محدودیت های خاصی در قالب های رسمی دارد، اما مجالس ماهیت مردمی دارند و امکان پیگیری حقوق ملت فلسطین از سوی مجالس بیشتر مهیا است، توجه به نقش مجالس کشورهای اسلامی و پارلمان های جهانی در این زمینه، ضروری و مؤثر خواهد بود.

وی تأکید کرد: آگاه سازی، روشنگری و ارائه واقعیت از وضعیت موجود از طریق فضای مجازی می‌تواند ملت های دیگر را در حمایت از ملت فلسطین و جبهه مقاومت بیدار کند.

خانم هاله سلیمان اسعد، دبیر جامعه امت عربی مقاومت سوریه و عضو مؤسس مرکز عربی مستندسازی جرایم جنگی و الحاقات قانونی آن با اشاره به اینکه در این گونه همایش ها باید زمینه هایی فراهم کرد که به اقدام و عمل منجر شود، گفت:  بحث من ناظر بر موارد اجرایی است، زیرا ما در مرحله عمل هستیم نه نظریه پردازی.

وی سپس به موضوع سازمان‌های فلسطینی یا بین‌المللی که خواستار حمایت و ارتقا حقوق بشر زنان با توجه به استانداردهای قوانین بین‌المللی هستند، پرداخت.

دبیر جامعه امت عربی مقاومت سوریه پیرامون برخورد قانونی با اشغالگری رژیم صهیونیستی و نقض حقوق زنان فلسطینی گفت: در دانشگاه امت مقاومت طرحی را به نام "مقاومت حقوقی برای فلسطین"  تکمیل و اجرا کردیم و تقریباً پنجاه استاد متخصص در حقوق بین الملل داریم. همچنین دادگاه کیفری بین المللی وجدان را تصویب و تأسیس کرده ایم و مسائل حقوقی را در سطح جهانی دنبال نموده ایم و می‌توانیم در حمایت از مقاومت زنان فلسطینی و احیای حقوق آنها بدون اکتفای صرف  به محکومیت اسراییل و یا صرفا توصیف اوضاع، همکاری کنیم.

هاله سلیمان اسعد اذعان کرد: بی شک آنچه با قدرت گرفته شده است، تنها با قدرت قابل بازیابی است و ما در حال حاضر در مرحله پیروزی‌ها هستیم و باید بتوانیم این موفقیت را با تلاش حفظ کنیم و من از برگزار کنندگان این کنفرانس و متخصصان آن تشکر می‌کنم و معتقدم اگر اراده، پافشاری و تلاش باشد به اذن خدا پیروز خواهیم شد و این برای خداوند سخت نیست.

زهیر مخلوف، نماینده پارلمان و عضو کمیته قانونگذاری عمومی پارلمان تونس به ارائه مطالب خود پرداخت. وی به پیشینه تاریخی نقش پارلمان‌های عربی و اسلامی در یک قرن اخیر اشاره کرد.

عضو کمیته قانونگذاری پارلمان تونس با اشاره به اقدامات مؤثر پارلمان‌های کشورهایی چون الجزایر، کویت، ایران، تونس، ترکیه، پاکستان، اندونزی، لبنان، اردن و عراق در برابر اقدامات اسراییل در جنگ اخیر علیه فلسطینی‌ها، پیشنهاداتی را برای ایفای نقش مؤثر در صحنه جهانی برشمرد.

در پایان این نشست مجازی، اساتید و سخنرانان اظهار امیدواری کردند بتوانند موارد ارزشمند مطرح شده در این وبینار را با جدیت پیگیری و کارگروه های لازم شکل بگیرد.

اتهای پیام/ص


٠٨:٢٩ - پنج شنبه ٢٧ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٥٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٢٩خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بسته محتوایی نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی منتشر شد
پیام تبریک متروپولیت ایلاریون در پی انتصاب رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
دومين فراخوان «رهبران پیروزی و قهرمانان مبارزه با تروریسم جهانی»
تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود
یادگیری زبان فارسی برای فهم افکار و آثار اقبال لاهوری ضروری است
اعلام آمادگی لاهور برای تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌های موزه‌ای ایران
اوگاندا علاقه‌مند به تقویت و تحکیم همکاری‌های دانشگاهی با ایران است
برگزاری آزمون پایانی دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بغداد
انتشار قسمت اول پادکست «با لهجه فارسی» برای روس زبان‌ها
شرکت رایزن فرهنگی ایران در نمایشگاه نقاشی مرکز فرهنگی یونس امره قزاقستان
نمایشگاه «مردم ایران» در پاريس افتتاح شد
شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور
رونمايي جلد پنجم کتاب فرامین فارسی ماتناداران و افتتاح نمایشگاه هنر دوره قاجار
کنفرانس بین‌المللی اقبال لاهوری در پایتخت پاکستان به روایت تصویر
اقبال پُل مستحکم فرهنگی بین ایران و شبه قاره است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.