English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
اخبار > گفت‌وگوهای فرهنگی راهی در مسیر صلح و همگرایی برای مقابله با چالش‌های جهانی است


  چاپ        ارسال به دوست

قولی در آیین اختتامیه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین:

گفت‌وگوهای فرهنگی راهی در مسیر صلح و همگرایی برای مقابله با چالش‌های جهانی است

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان کرد: امروز نیز در دنیای پرآشوب کنونی که مناسبات و ارتباطات جوامع انسانی تحت تاثیر خشونت و افراط گرایی قرار دارد، گفت‌وگوهای فرهنگی می‌تواند تلاشی سازنده در مسیر صلح و همگرایی برای مديريت مشترك جهانی با مساعی و همکاری دول و جوامع مستقل تلقی شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اکبر قولی، معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در آیین اختتامیه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین گفت: بسیار خرسندم که اختتامیه ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین را با همکاری این سازمان با آکادمی علوم اجتماعی چین برگزار می‌کنیم. همچنین لازم می‌بینم از همه محققان و متخصصان دو کشور که با حضور در این همایش با قدمت ده ساله، با هدف شناخت هر چه بیشتر ظرفیت‌های دو کشور بزرگ و قدیمی آسیا از یکدیگر، برای گسترش تعاملات ، به تبادل اطلاعات و گفتگو درباره موضوعات مشترک نشستند، تشکر کنم.

وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که مسئولیت دستگاه دیپلماسی فرهنگی ایران را برعهده دارد، با بهره گیری از پشتوانه های عظیم فرهنگی، تمدنی و دینی کشور، همواره در مسیر صلح و دوستی و گفتگو با سایر ملل پیش قدم بوده است. 

معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان کرد: امروز نیز در دنیای پرآشوب کنونی که مناسبات و ارتباطات جوامع انسانی تحت تاثیر خشونت، افراط گرایی لجام گسیخته، دخالت های قدرت های فرامنطقه ای و تروریسم قرار دارد، گفت‌وگوهای فرهنگی می تواند تلاشی قابل تقدیر و سازنده در مسیر صلح و همگرایی برای مديريت مشترك جهانی با مساعی و همکاری دول و جوامع مستقل تلقی شود.

قولی ادامه داد: ایده گفت وگوی فرهنگی واکنشی معقول در قبال تلاش های جاری در جامعه بین المللی برای رادیکال کردن فضای روابط بین الملل بشمار می رود. این مهم از دیدگاه جمهوری اسلامی با توجه به تحولات بين المللي و منطقه اي و ضرروت گشوده شدن فضاي مفاهمه و گفتگو برای ايجاد درك و نگاه مشترك با دیگر کشورها و دوري جستن از اختلافات،  مورد تاکید بوده، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان دستگاه رسمی دیپلماسی فرهنگی کشور، توسعه گفتگوها و ارتباطات فرهنگی با دیگر جوامع به ویژه کشورهای بزرگ آسیایی از جمله چین را جزو اولویت های خود می شمارد.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: ایران و چین در دو سوی غرب و شرق آسیا ‌می‌توانند نقطه های اتکای قابل توجهی برای احیای جایگاه سازنده و تاریخی هویت آسیایی و تکثرگرایی فرهنگی و تمدنی محسوب شوند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری ششمین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و چین که مصادف با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی دو کشور است، همزمان با امضاء برنامه جامع مشارکت راهبردی (25) دوکشور، امضاء تفاهمنامه ترجمه و انتشار یک صد عنوان کتاب کلاسیک دو کشور در سال جاری، همگی نشانگر عزم و اراده نهادهای فرهنگی دو کشور برای توسعه روابط فرهنگی در همه زمینه ها است.

قولی همچنین، گفت: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر تفکر عقل‌گرای شیعی، در عرصه مبارزه با قرائت‌های متحجرانه و واپسگرایانه و همگرایی با منطقه بزرگ در زمینه طرح احیای جاده ابریشم، بعنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین کشورهای این مسیر، شریک و همکاری مطمئن نه تنها برای چین بلکه برای همه کشورهایی است که در چارچوب قوانین بین‌المللی، ارزش‌های مشترک و احترام متقابل، خواستار تعامل با آن هستند. از این رو، از ایده بزرگ " یک جاده یک کمربند" جناب آقای شین جین پینگ، رئیس جمهور چین استقبال می‌کنیم.

وی یادآور شد: یقینا با بهره گیری درست از ظرفیت‌های بالقوه موجود درحوزه روابط فرهنگی می توان روابط دو کشور را بسیار بالا تر از آن چیزی که اینک شاهد آن هستیم ارتقاء بخشید. روابط ایران و چین از جهت اقتصادی و فرهنگی هنوز گنجایش توسعه زیادی دارد و اندیشمندان دو کشور با برپایی اینگونه همایش های علمی می توانند اقدامات موثرتر و عملی را برای رفع موانع موجود بر سر توسعه روابط فرهنگی دو کشور بردارند.

انتهای پیام/ص

 


٢٠:١٤ - چهارشنبه ٢٤ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٥٨٤    /    تعداد نمایش : ٦٨٢خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.