English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
اخبار > مرحومه طوبی کرمانی مبلغ اسلام، قرآن و مقاومت بود


  چاپ        ارسال به دوست

در وبینار بزرگداشت پروفسور طوبی کرمانی مطرح شد؛

مرحومه طوبی کرمانی مبلغ اسلام، قرآن و مقاومت بود

شیخ زهیر جعید، عضو شورای مرکزی علمای مسلمان لبنان در وبینار بین‌المللی بزرگداشت پروفسور طوبی کرمانی گفت: هم و غم دکتر کرمانی همواره پیروزی قدس و فلسطین بود و در چشمانش عشق به فلسطین و مقاومت موج می‌زد. او مبلغ رسالت اسلام، رسالت جمهوری اسلامی ایران، رسالت قرآن و رسالت مقاومت بود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران و مشارکت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و رایزنی‌هاي فرهنگی ایران در کشورهای لبنان و یونان، وبینار بین‌المللی بزرگداشت مرحومه پروفسور طوبی کرمانی با عنوان «بانویی بر سپهر اندیشه و فرهنگ» را در اولین سالگرد این بانوی اندیشمند و با حضور مقامات، اساتید و شخصیت‌های برجسته علمی از کشورهای ایران، انگلیس، تونس، لبنان و یونان به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی برگزار کرد.

در ابتدای این وبینار بین‌المللی، خانم سعیده باقری‌فرد؛ رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبیر نشست در سخنانی، مرحومه پروفسور کرمانی را رهرو صدیق مکتب اهل البیت(ع) دانست که علاوه بر نقش آفرینی در مسئولیت‌های متعدد در داخل کشور، در عرصه بین‌الملل نیز حضوری چشمگیر و فعال داشته و همواره و در هر شرایطی از انتقال پیام انقلاب اسلامی به جهانیان فروگذار نکردند.

وی همچنین، مرحومه کرمانی را مصداق این حدیث حضرت علی(ع) برشمرد که «مرگ هر دانشمند چنان رخنه‌ای در اسلام پدید می‌آورد که تا روز قیامت هیچ چیزی نمی‌تواند آن را پر کند» و بیان کرد: با این وجود امید داریم که با بررسی ابعاد شخصیتی ایشان، گامی هر چند کوچک در احیاء یاد و خاطر این بانوی مسلمان و معرفی ایشان به جامعه برداریم.

خانم انسیه خزعلی؛ معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با قرائت آیه شریفه «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ»، مرحومه کرمانی را به عنوان یک الگوی زن مسلمان شیعی و انقلابی، از مصادیق بارز این آیه دانست که شیوه زندگی خود را بر پایه ربنا الله ترسیم و بر سر آن پیمان بسته و استقامت کرد و با حس مسئولیت پذیری در قبال مسایل اجتماعی بی تفاوت نبود.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور ضمن اشاره به تعابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، نسبت به نقش بی بدیل زنان در خانواده و جامعه، به فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر این که زنان رهبران جامعه هستند و از دامن ایشان، مرد به معراج می رود، استناد کرد و به بیان این مطلب پرداختند که مرحومه طوبی کرمانی با ویژگی‌های علمی و اخلاقی خود توانست مصداق عینی یک زن مسلمان را در جامعه تحقق بخشد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور در ادامه به توانمندی‌های مرحوم کرمانی در نوع آوری در سطوح عملکردی خود به ویژه در عرصه بین الملل و موقعیت شناسی، مخاطب شناسی، درک اقتضائات هر جامعه و شناخت جوانان و به روزآمدی اطلاعات از مشکلات زنان و پاسخگویی صحیح بر اساس شناخت درست از جامعه را از دیگر ویژگی‌های ایشان برشمرد.

خزعلی با اشاره به خصوصیات مؤمنین؛ مهم ترین خصوصیات اخلاقی خانم کرمانی را خستگی ناپذیری، استقامت، نداشتن خوف و هراس از انجام تکالیف، صدق و انطباق گفتار و رفتار، شجاعت و جدیت در عرصه های مختلف اجتماعی، ایمان صادقه و توسل به درگاه الهی برشمرد و ضمن اشاره به ولایت مداری ایشان، بیان کرد: خط قرمز مرحومه کرمانی در زندگی و رفتار و گفتار، حمایت از امامت و رهبری بود، وی به راستی دلداده انقلاب و امامین انقلاب بود و با تمام وجود در این مسیر حرکت کرد.

در ادامه این برنامه، شیخ زهیر جعید؛ هماهنگ کننده جبهه عمل اسلامی لبنان و عضو شورای مرکزی علمای مسلمان در آن کشور به ایراد سخن پرداخت و بیان کرد: از بانویی بزرگ سخن می گوییم که حقیقتا نماینده نسل اسلام برتر است، به حق سفیری است از زنان مسلمان در عرصه بین الملل و به حق بهترین نماینده سیاست های جمهوری اسلامی که افکار، اندیشه ها، معیار و دیدگاهش همه برگرفته از اندیشه امام خمینی رحمه الله علیه و امام خامنه‌ای حفظة الله بود.

شیخ جعید به سابقه طولانی شناخت خود از دکتر طوبی کرمانی اشاره کرد و گفت: خانم کرمانی زن مسلمان ایرانی بود که اخلاق حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را الگوی خود قرار داده و روش و سیره‌اش با زنان دیگر متفاوت بود. این بانو، حامل اسلام واقعی و عقیده انقلاب اسلامی و رسالت جهانی اسلام بوده و به دور از تعصب و مذهب گرایی، وحدت طلب و دارای تفکر تقریبی بود.

 عضو شورای مرکزی علمای مسلمان لبنان بیان کرد: دکتر کرمانی مقصود این آیه از کتاب خدا را دریافته بود که شما امت واحده اید و من پروردگار شما هستم و سعی کرد با عمل و رفتار خویش در همه حال نمونه راستین برای تحقق این آیه باشد، فلذا هیچ یک از ما احساس نکردیم که ایشان با ما فرق دارد؛ که ایشان مسلمانی شیعه است و ما اهل سنت. بلکه برادری میان ما حاکم بود، این همان ویژگی و صفتی است که امام خمینی(ره) در آن منحصر به فرد بود، زمانی که هفته ای را به نام وحدت اسلامی نام نهاد.

به گفته شیخ جعید، مرحومه کرمانی دریافته بود که توطئه علیه مسلمانان بزرگ است، لذا بر اساس تفکر اسلام ناب محمدی که همه را به وحدت، محبت و کمال دعوت می کند و از افراط گرایی و خشونت برحذر می دارد، با تفکر تقریبی و نگاهی ظفرمندانه به وظیفه تبلیغی خود پرداخت تا بتواند با استکبار و استعمار مبارزه کند، هم و غم ایشان همواره پیروزی قدس و فلسطین بود، ایشان عاشق مقاومت لبنان و فلسطین بود و به هر مقاومتی که دشمنان امت را در هم شکند؛ از دشمن صهیونیستی تا استکبار جهانی، عشق می ورزید.

این عالم اهل سنت در پایان سخنانش خطاب به مرحومه کرمانی اظهار داشت؛ دکتر طوبی! شما قبل از آزادی قدس از دنیا رفتید، اما میان اهالی غزه فرقی نیست، همه برای مقاومت کنار هم خواهیم بود، تو معتقد بودی که زن می تواند معجزه کند، زنان مقاومت فلسطین که تو با آنها در ارتباط بودی بالاخره روزی قدس را از لوث وجود اشغالگران پاک می کنند، همچنین زن مسلمان مجاهد در منطقه شیخ جراح با اسلام و دین و حجابش مقابل اسرائیل می ایستد تا به آنها بگوید اینجا خانه من است و تو نمی توانی مرا از خانه و سرزمینم بیرون کنی. اینان همان زنانی هستند که تو حمایتشان می کردی تا نمونه ای برای سرزمین های ما و جهان اسلام باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور؛ معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این نشست به ایراد سخن پرداخت . وی افزود: تجلیل از دکتر کرمانی که از فعالان عرصه فرهنگی بین المللی نظام جمهوری اسلامی بودند، علاوه بر اینکه ادای دینی است به این شخصیت بزرگوار، وظیفه ای است که یکی از دستاوردهای آن، ارائه یک الگوی موفق از زن مسلمان در تراز انقلاب اسلامی به جامعه زنان ایران و جامعه زنان مسلمان است.

ایمانی‌پور به ذکر این نکته مهم پرداخت که؛ خانم دکتر کرمانی با شخصیت جامع الاطراف خود و به دلیل مسئولیت های متعددی است که در حوزه بین الملل داشتند، در خارج از کشور شاید بیش از داخل کشور شناخته شده باشند و ایشان توانستند با شبکه ای از زنان نخبه جهان اسلام ارتباط برقرار کرده و با توجه به این که اولین بانوی رایزن فرهنگی در یک کشور اروپایی بودند، ارتباطات خوبی با اندیشمندان سایر کشورها برقرار کردند، همچنین به دلیل مسئولیتی که در حوزه ایرانیان خارج از کشور داشتند، ارتباط خوبی با ایرانیان عزیز مقیم خارج از کشور برقرار نموده بودند و این ارتباط صمیمانه در موسم حج کاملا مشهود بود.

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه خانم کرمانی از دانش آموختگان حکمت و فلسفه اسلامی بودند و ذهن منسجم و برنامه ریزی شده ای داشتند، ایشان را مدیری موفق برشمرد که هم اهل برنامه بود و هم اهل عمل. به گونه ای که خود ایشان می فرمود: "حکمت، گم شده عصر حاضر و جهان معاصر است."

به اعتقاد ایمانی پور؛ مسئولیت های متعدد ایشان در کنار روحیه ولایت مداری، از ایشان یک شخصیت انقلابی و پایبند به آرمان های انقلاب ساخته بود. ایشان کرارا می فرمودند: «من از سربازان نظام و رهبری هستم و خط قرمز من، آرمان‌های انقلاب و امام خمینی و مقام معظم رهبری است.»

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خستگی ناپذیری را از ویژگی‌های دیگر مرحومه کرمانی برشمرده و به تعبیر یکی از دوستان اشاره کرد که خانم کرمانی ایستاده درگذشت و تا آخرین ساعات در وظایف انقلابی و دینی استوار بودند.

وی به نشاط و انرژی مثبت طوبی کرمانی، رفتار همراه با لبخند و برخورد توأم با محبت، کلام نافذ و دانش، آرامش، صبر، سخت کوشی و جدیت ایشان در کار اشاره و اظهار کرد: در وجود ایشان که از مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بودند، محبت مادری، همدلی و همراهی و همه ویژگی‌های مادرانه کاملا مشهود بود و خودشان تعبیری داشتند که می‌گفتند: «من مادر سازمان هستم». صبوری، گذشت و آرامش بخشی، فروتنی و برخورد متواضعانه، دلسوزی، محبت و عشق به همنوع و همکار، از ویژگی‌هایی بود که واژه مادری را در حق ایشان کامل می‌کرد.

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بیان این مطلب پرداخت که خانم کرمانی به تنهایی یک رسانه بود، تمام خصوصیات یک رسانه در ایشان جمع بود، اولا عالمانه سخن می گفت، ثانیا سخنش اثر بخش بود و ثالثا قدرت انتقال مطلب را داشت. آشنایی به زبان، ویژگی خوبی بود که در انتقال پیام به او کمک می‌کرد و با حجاب اسلامی کامل و متانتی که در عرصه بین‌الملل ظاهر می‌شد، همگان را جذب می‌کرد، البته مرحومه کرمانی در کنار همه فعالیت‌ها و مسئولیت‌ها، معلمی و مادری را افتخار خود می‌دانستند و ایشان یک مادر و یک همسر موفق در زندگی شخصی خود بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی خیاط؛ رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی و معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در این برنامه به بیان خصوصیات اخلاقی مرحومه کرمانی پرداخت و بهره مندی از آرامش، داشتن روحیه شکرگزاری، محبت به زیرمجموعه و همکاران، گذشت و بخشش، روحیه مطالبه گری در امور، خستگی ناپذیری و وظیفه شناسی در انجام کارها و مسئولیت ها، فروتنی و خشوع و تعهد در همه امور علمی، مدیریتی و اجرایی را از نکات بارز شخصیتی ایشان برشمرد و بیان كرد: مثبت اندیشی و واقع نگری دکتر طوبی کرمانی همواره مشهود بود و با توجه به ابعاد مثبت قضیه، به دنبال کشف راه حل مناسب برای حل مشکلات بود.

محمود واعظی؛ رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی نیز در این وبینار به یکی از مهمترین ویژگی‌های رفتاری مرحومه کرمانی و حُسن خلق ایشان و سیطره زندگی اخلاقی وی بر تمامی شؤون زندگی ایشان اشاره کرد.

اونگلوس ونتیس؛ استاد اسلام شناس دانشگاه یونان نیز در این نشست به ذکر خاطرات خود از دکتر کرمانی در دورانی که رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در آتن بود، پرداخت و به فعالیت ها، اخلاق مداری و روحیات بسیار مثبت ایشان اشاره کرد.

سیده ام فروه نقوی؛ فعال مباحث حقوق بشر و بنیانگذار سازمان لبیبک یا زهرا از لندن نیز ضمن اشاره به رابطه آشنایی و دوستی خود با دکتر کرمانی، به برخی از فعالیت های ایشان برای شیعیان و زنان مسلمان در سراسر جهان اشاراتی داشت.

نعیم القندور؛ رئیس جامعه مسلمانان یونان، به آشنایی بیست ساله خویش با مرحومه دکتر طوبی کرمانی اشاره کرد و با ذکر خاطراتی ایشان را اینگونه توصیف کرد: شخصیتی مخلص و و فادار نسبت به وطن و دین، زنی شجاع، بازگو کننده سخن حق، دارای روحیه مداومت بر کار و تلاش شبانه روزی و بهره مند از انگیزه وجدیت فراوان که از پایه ها و ارکان وحدت و تقریب اسلامی بودند که میان شیعه و سنی فرقی نمی گذاشتند و حتی میان مسیحیان و مسلمانان، نگاه تقریبی داشتند و به صورت مستمر در حال گفتگو و تعامل با دیگر محافل علمی در سایر کشورها بوده و سعی در بسط گفتگو و معرفی شخصیت های بزرگ و برتر جهان اسلام داشت.

خانم عفاف الحکیم؛ عضو مجلس مرکزی و مسئول هیأت زنان حزب الله لبنان نیز در این برنامه حاضر شده و بیان داشتند؛ دکتر کرمانی با تلاش و کوشش بی وقفه خود توانست نمونه ای از یک بانوی پایبند به دین در زندگی را برای همگان نمایان سازد و ایشان توان و نیروی خود را در راه خدمت به جامعه به کار می گرفت و در رفتارهای ایشان موازنه مبتنی بر صلابت و عدم تزلزل مشهود بود.

به گفته عفاف حکیم؛ مرحومه کرمانی لبنان و مقاومت را دوست داشت، در مجامع و محافل بین المللی مختلف تلاش فراوانی برای گسترش ارتباط و گفتگو و نیز معرفی بانوان برتر جهان اسلام داشتند، زمانی که به کنفرانس وحدت میان مذاهب مسیحی (کاتولیک وارتدکس) دعوت شده بود، در کنیسه ای در یونان سخنرانی تأثیرگزاری داشت و رئیس کنیسه به ضعف و تفرقه میان مذاهب مسیحی که موجب سکوت در برابر حملات اسراییل به مسیح(ع) و مادرش مریم(س) می شود، اشاره داشت و اذعان کرد: این در حالی است که علمای مسلمان (اشاره به طوبی کرمانی) در دفاع از مسیح(ع) و مادرش فریاد می‌زنند.

طوبی کرمانی عمر خود را در دفاع از اسلام و انقلاب صرف کرد

مریم مقداد؛ پژوهشگر اجتماعی از کشور تونس در وبینار بین المللی بزرگداشت طوبی کرمانی به تفکرات امام خمینی(ره) در مورد زنان و از میان برداشتن محدودیت و نگاه تحقیرآمیز و تفکرات قدیمی و متحجرانه از جامعه بانوان اشاره کرد و افزود: مدرسه انقلابی امام خمینی(ره) گلی چون طوبی کرمانی را پرورش داد، گلی که رایحه علم، دانش، ادب، حیا و عفتش همه جا پیچید، او فرزند ایران اسلامی و فرزند انقلاب اسلامی است، همان بانویی که از اصول انقلاب دفاع کرد و آن را در مجامع جهانی معرفی کرد، شخصیتی که زندگی خود را وقف انقلاب اسلامی و گسترش اسلام محمدی و متحد کردن دیدگاه ها در مسیر وحدت امت اسلام نمود و نمایی از حکمت، فلسفه و عقل را بر آن افزود.

محمدحسن شجاعی فرد؛ عضو هیأت علمی بعثه مقام معظم رهبری و استاد دانشگاه علم و صنعت در این نشست به ابعاد شخصیت فرهنگی و جامع الاطراف مرحومه دکتر کرمانی اشاره کرد و با برشمردن اخلاق حسنه و مهربانی ایشان، آن را انعکاس از وجه ربوبیت و خلیفه اللهی برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد: بانوان جامعه اسلامی با الگو گیری از این شخصیت فرهنگی و معلم برجسته، جایگاه ایشان را از نظر شخصیتی محفوظ نگاه دارند و نقصانی را که ایجاد گردیده، تا حدودی جبران کنند.

در پایان این مراسم، پیام شرقی؛ فرزند مرحومه طوبی کرمانی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این وبینار بین المللی و گرامیداشت دکتر کرمانی، به بیان خصوصیات اخلاقی ایشان و خاطرات پرداخته و دل نوشته هایی از دانشجویان وی را قرائت کرد.

انتهای پیام/ص

 


١٦:٣٤ - پنج شنبه ٢٥ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٥٩١    /    تعداد نمایش : ٦٧٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.