English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
اخبار > بیانیه مشترک مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای کلیساهای استرالیا منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

با تأکید بر توسعه صلح پایدار؛

بیانیه مشترک مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای کلیساهای استرالیا منتشر شد

 رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‎ها و رئیس شورای ملی کلیساهای استرالیا و مدیر اجرایی مرکز مسیحیت و فرهنگ استرالیا با انتشار بیانیه‌ای مشترک، بر لزوم برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی که موجب توسعه صلح پایدار و جلوگیری از مهاجرت و پناهندگی است، تأکید کردند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جریان دیدار اولیه قهرمان سلیمانی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‎ها و اسقف فیلیپ هاگینز، رئیس شورای ملی کلیساهای استرالیا و پروفسور استفان پیکارد، مدیر اجرایی مرکز مسیحیت و فرهنگ استرالیا، طرفین موافقت کردند موضوعات مورد بحث و توافقات خود را در یک بیانیه مشترک منتشر کنند.

از این رو، این بیانیه مشترک مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای شورای ملی کلیساهای استرالیا و مرکز استرالیایی مسیحیت و فرهنگ به صورت همزمان در تهران و کانبرا منتشر می‌شود که ترجمه فارسی آن بدین شرح است:

امروزه توجه و تمرکز بر روابط سالم بین همه اعضای خانواده انسانی ضروری و با اهمیت است. متاسفانه به دلیل فقدان اعتدال در استفاده از مواهب الهی در جهان، اقدامات ظالمانه و غیر مسئولانه، اعمال خشونت در اشکال مختلف، کم توجهی به ارزش‌های والای بخشش و مهربانی، تعارض بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها افزایش یافته است.

تداوم این وضعیت نابودی کره زمین و رنجی بزرگ و غم انگیز را به دنبال خواهد داشت. مومنان از فرصت منحصر به فرد و مسئولیت ویژه برای کمک به بشریت برخوردارند تا زندگی دنیوی دوست داشتنی تر، با درک بیشتر  و بخشندگی افزون تر داشته باشد.

اینها دیدگاه‌های مشترک همه شرکت کنندگان در اولین نشست رؤسای مرکز گفت‌وگوی بین ادیان و فرهنگ‌های ج.ا.ایران CID) ، شورای ملی کلیساهای استرالیا (NCCA)  و مرکز مسیحیت و فرهنگ استرالیا (ACC & C) ، بود. بنابر همین دیدگاه، شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی که موجب توسعه صلح پایدار و جلوگیری از مهاجرت و پناهندگی است، تأکید کردند.

محورهای مباحث مطرح شده و توافقات به عمل آمده در این جلسه عبارتند از:

-         ابراز رضایت از اولین ملاقات مجازی که در روز چهارشنبه 15 سپتامبر 2021 انجام شد. در حالی که هر دو طرف با دیگر مراکز بین المللی گفتگو و مشارکت داریم، اما برای هر یک از ما این  اقدامی جدید است که ایران و استرالیا را به هم متصل می‌کند.

-         این ارتباط جدید، با هماهنگی و حمایت همه جانبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا برقرار شد.

-         ما خوشحال شدیم که این ارتباط امکان پذیر شده است و احساس مسئولیت متقابل خود را برای استفاده بهینه از ارتباط خود بیان کردیم.

-         نگرانی مشترک ما به عنوان یک سؤال ضروری بیان شد: چگونه می‌توانیم با همکاری با یکدیگر به بشریت خدمت کنیم؟

-         با نگاهی به افق آینده، این پرسش مطرح شد که مومنان در ایران و استرالیا در مورد تغییرات آب و هوایی که ناشی از بی مبالاتی بشر است و وضعیت دشوار پناهجویان چه کاری می توانند با هم انجام دهند؟

-         علیرغم فاصله جغرافیایی بین ایران و استرالیا، تجربه‌های شخصی متعددی بین طرفین وجود دارد که همکاری صمیمانه در آینده را قوام می‌بخشد.  این شامل سوابق خانوادگی ما در مناطق روستایی و منطقه ای، تاثیر آسیب‌های ناشی از جنگ بر خانواده‌ها و زندگی چندین ساله در محیط های چند مذهبی و چند فرهنگی می‌شود.

-         با توجه به اینکه توافق شد دور نخست گفتگوی دینی طرفین پیرامون موضوع تغییرات آب و هوا و وضعیت پناهندگان باشد، بیانیه مشترک برای حفاظت از مخلوقات که در ماه سپتامبر 2021 توسط پاتریارک جهانی بارتولومئو، پاپ فرانسیس و اسقف اعظم کانتربری اعلام شده بود، مورد بررسی و حمایت طرفین قرار گرفت.

-         ما از بیانیه‌های رهبران اسلامی با همین موضوع آگاه هستیم و امیدواریم کنفرانس مهم آینده تغییرات اقلیمی، UNCOP 26، که در 31 اکتبر 2021 در گلاسکو آغاز می‌شود، نتایج مفیدی برای جهان به همراه داشته باشد. از این رو موافقت کردیم که از ابتدا تا انتهای کنفرانس، همراه با دیگر مومنان، در بسترهای مجازی و در سطح بین المللی، برای موفقیت آن دعا کنیم.

-         جلسه اولیه ما بسیار صمیمانه برگزار شد. در پایان مقرر شد تا فراهم آمدن شرایط برای برگزاری گفتگوهای حضوری،  وبینار مشترکی با موضوع نقش ادیان در حفظ محیط زیست و مهار تغییرات آب و هوایی ناشی از بی مبالاتی بشر و نتایج حاصله از آن از جمله مهاجرت و پناهندگی، در اوایل سال آینده میلادی برگزار شود. در این وبینار  دو تن از صاحبنظران طرفین با ارائه مقاله، دیدگاه های خود را پیرامون این موضوع مطرح خواهند کرد.

-         ما برای یکدیگر و برای کارهای آینده خود دعا می‌کنیم با این درک که زمین خانه مشترک ما است و همه ما مسئولیت مراقبت از هر یک از فرزندان کره زمین را بر عهده داریم.

این بیانیه به نشانی اینترنتی (مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای کلیساهای استرالیا) قابل دسترسی علاقه مندان است.

انتهای پیام/ص


٠٩:٥٣ - پنج شنبه ٨ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٩٠٠    /    تعداد نمایش : ٧٢٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.