English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٣ آبان ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت گرامیداشت سالگرد دفاع مقدس برگزار شد؛

وبینار بررسی نقش گفت‌وگوهای میان ادیان در ایام بیماری فراگیر در مانيل

وبینار «بررسی نقش گفت‌وگوهای میان ادیان در تحقق صلح خاصه در ایام بیماری فراگیر» از سوی رایزنی فرهنگی ایران در مانیل و با همکاری کلیسای کاتولیک فیلیپین و سمن یونی هارمونی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،‌ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل، به مناسبت گرامیداشت سالگرد دفاع مقدس وبیناری را با شرکت شخصیت‌های مسلمان، فرق مختلف مسیحی، بودایی و هندو با هدف بررسی نقش گفت‌وگوهای دینی در استقرار صلح و با همکاری کلیسای کاتولیک فیلیپین و سمن یونی هارمونی برگزار کرد.

این نشست با تأکید بر جایگاه صلح در زندگی بشر و با هدف توسعه فرهنگ رحمت، شفقت، مهربانی و گسترش امید در برابر بیماری کوید ـ 19 کار خود را آغاز کرد. 

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در فیلیپین در سخنانی، اظهار کرد: روز 21 سپتامبر به عنوان روز جهانی صلح از طرف سازمان ملل انتخاب شده است. مفهوم صلح و جنگ از مقوله‌های مهم در تاریخ بشر است و سؤالات متعددی در خصوص ماهیت و نقش صلح و جنگ در زندگی بشر قابل طرح است.

وی افزود: در یک نگاه کلی، ادیان از صلح حمایت، جنگ و خشونت را محکوم می‌کنند و بشر را از توسل به زور در حل مشکلات منع می‌کنند ولی در کنار آن هم از عدالت و آزادی و ارزش‌های انسانی دفاع می‌کنند، بنابراین در بررسی مفهوم صلح و جنگ باید بین دفاع از استقلال و عدالت و آزادی و جنگ مبتنی بر برتری جویی و رذایل اخلاقی تفکیک قائل شد.

صبوری بیان کرد: ادیان به هیچ فردی اجازه نمی‌دهند که به ارزش‌های انسانی و دینی دیگران توهین و حمله کند و دین و حقوق بین‌الملل به ملت‌ها اجازه می‌دهند که از استقلال و عدالت و آزادی مشروع خود و نیز از مظلومین در قبال ستمگران دفاع کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در فیلیپین ادامه داد: امروز همزمان با روز جهانی صلح، سالگرد تجاوز رژیم صدام به ایران هم هست و این رژیم با حمایت قدرت‌های بزرگ جنگ 8 ساله‌ای را بر مردم ایران تحمیل کرد.

وی تصریح کرد: امروز سالگرد 8 سال دفاع مقدس مردم ایران علیه تجاوز رژیم صدام هم هست و بنده در مقابل همه شهدا و مجروحین این دفاع مقدس و همه کسانی که در راه آزادی و استقلال کشور خود کشته شدند، سر تعظیم فرود می‌آورم و یاد آنها را گرامی می‌دارم.

رایزن فرهنگی کشورمان در فیلیپین ادامه داد: ادیان از آنجا که تبلور رحمت خداوند هستند، ظرفیت و مسئولیت بزرگی در حفظ و پاسداشت صلح دارند و بنابراین دیپلماسی گفتگوی ادیان می‌تواند راه را برای همکاری پیروان ادیان جهت مقابله با چالش‌های پیش روی صلح و همزیستی انسانها هموار کند و همزمان پیروی از آموزه‌های دینی باعث می‌شود که با تقویت معنویت، از ارزش‌های انسانی دفاع و با ریشه‌های جنگ که عمدتا برخاسته از غرور و تکبر و برتری جویی است، مقابله کنیم.

صبوری تأکید کرد: این نشست هم در راستای بررسی راه‌های تقویت گفتگوی دینی و همکاری بین پیروان ادیان مختلف برای پاسداشت صلح خاصه در شرایط سخت فراگیری ویروس کرونا تنظیم شده است و سخنرانان امروز پیرامون ابعاد مختلف این موضوع نقطه نظرات خویش را مطرح خواهند کرد.

سمن یونی هارمونی، ویدئویی از شرایط زندگی مردم مسلمان شهر مراوی به نمایش گذاشت که طی آن آوارگان خواستار فراهم آمدن امکان بازگشت هرچه سریعتر به خانه و کاشانه خود بعد از حدود سه سال شده بودند.  

وحدت بین ادیان؛ ضرورت صلح جهانی

علیرضا توتونچیان، سفیر جمهوری اسلامی در مانیل سخنران بعدی این نشست بود. وی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: ما با حضوری آگاهانه ولی متفاوت از یکدیگر زندگی می‌کنیم، ما در خیابان، محل کار و صفحه تلویزیون دائماً با مردمی روبرو می‌شویم که ایده‌ها و ایده آل‌های آنها مانند ما نیست و این امر شاید در نگاه اول می‌تواند تهدیدی جدی برای هویت تلقی شود، زیرا هویت‌ها متفاوت هستند.

وی ادامه داد: دین یکی از پاسخ‌های عالی به سؤالات مربوط به هویت است و دین در شکل گیری جامعه به ما یاد می‌دهد که چگونه تنوعات خارج از مرزها را درک کنیم و گرامی بداریم. اساس ادیان برای صلح و سعادت بشر است و چنانچه در تاریخ شاهد برخی جنگ‌های دینی هستیم این درگیری نه از باب اصل و ماهیت دین بلکه بواسطه سوء برداشت و سوء استفاده بشر از دین و آموزه‌های دینی است.

سفیر کشورمان اذعان کرد: امروزه جهان به این درک رسیده است که به طور قطع وحدت میان ادیان وجود دارد که ادیان ابراهیمی و آموزه‌های انبیای الهی بهترین نمونه از آنها هستند. هر سه آیین ابراهیمی، حاوی دستورهای محکمی برای صلح هستند و سازمان‌های مختلف در سراسر جهان نیاز مبرم به دعوت مسلمانان، مسیحیان و یهودیان در سطح بین‌المللی برای کمک به کاهش تنش‌ها دارند و وظیفه رهبران دینی نیز دفاع از صلح است.

وی همچنین، گفت‌وگوی بین ادیان را زمینه ساز ایجاد یک جهان واحد دانست و گفت: سازمان‌های مردم نهاد و سایر سازمان‌های مذهبی می‌توانند عامل آموزش برای حل منازعات، میانجی‌گری بین طرفین درگیری، پیشگیری از درگیری و ترویج روش‌های غیر خشونت آمیز باشند.

توتونچیان در پایان سخنانش، یادآور شد: دین می‌تواند در ارتقاء درک، تفاهم و سازش بسیار ارزشمند باشد.

تأکید بر تقویت گفت‌وگوهای دینی

اسقف پابیللیو، سرپرست کلیسای کاتولیک مانیل اظهار کرد: ویروس کرونا تفاوت، جنس، ملیت و عقاید مذهبی نمی‌شناسد و بر همه تاثیر گذاشته است لذا فائق آمدن بر آن، نیاز به همکاری همگانی دارد زیرا یک بحران جهانی با همکاری جهانی قابل حل است.

وی ادامه داد: در این برهه از زمان گفت‌وگو نقش مهمی دارد و باید به دیالوگی باز و بدور از پیچیدگی روی آورد و مخفی کاری را کنار گذاشت ولی متاسفانه بسیاری از کشورها اطلاعات و یافته‌های خود در خصوص کرونا را مخفی نگاه می‌دارند و به جای همکاری به خشونت و نظامی گری و متهم نمودن یکدیگر روی آورده‌اند.

اسقف پابیللیو تأکید کرد: برای مقابله با مشکلات نیاز به جنگ افزار نظامی و قدرت نمایی نیست بلکه به متفکرانی نیازمندیم که با تلاش برای رفع زمینه‌های جنگ و خشونت در جهت استقرار عدالت و صلح گام‌های ارزشمندی را بردارند.

فو کوانگ شان، از رهبران بودایی جامعه بودائیان فیلیپین بر لزوم تقویت همکاری بین سازمان‌های دینی مذهبی برای رفع معضلات موجود در این کشور تأکید و آمادگی جامعه بودائیان فیلیپین برای پیشبرد همکاری‌ها خاصه در دوره کرونا از طریق تقویت برنامه گفت‌وگوهای دینی را اعلام کرد.

پدر روحانی «ری»، از شهر سیبو اظهار کرد: مردم فیلیپین برای صلح اهمیت بالایی قایل هستند. تلاش وافری برای تماس و تبادل نظر با پیروان دیگر ادیان و عقاید صورت گرفته است و با استمرار اینگونه وبینارها، حاضرین در جلسه می توانند دیدگاه‌های خود را به اشتراک بگذارند و زمینه تقویت همکاری‌ها فراهم می‌شود.

خانم ساکون، از مبلغین آئین هندو مقیم فیلیپین نیز ضمن با اهمیت تلقی کردن چنین برنامه‌هایی، بر لزوم توجه به خواست مشروع مردم مراوی برای بازگشت به خانه خود تأکید کرد.

سلیم، رییس بنیاد گفتگوهای اقیانوسيه مستقر در مانیل گفت: ما از اسقف خود و دیگر سخنرانان شنیدیم که بر اهمیت دعا و انجام دیالوگ میان پیروان ادیان و عقاید مختلف تاکید کردند و همه ما بر اهمیت این امر آگاه هستیم. باید این چنین دیدگاه‌هایی را تقویت کرد و به نسل‌های آینده منتقل کرد و مطمئنا برگزاری چنین نشست‌هایی در توسعه همکاری‌ها نقش بسزایی دارد.

خانم پوتره، از زنان فرهیخته مسلمان و فعال اجتماعی، پدر روحانی دی آمبره، از ایتالیا، خانم لورتا کاسترو، عضو هیئت علمی کالج مریم مقدس، پدر روحانی لیون از دیگر کشیش‌های غیر فیلیپینی، خانم ویکی ازکماری، نماینده دیگری از ادیان هند و خانم لیلیان سیزون، استاد و معاون بین‌الملل دانشگاه کاتولیک «یو - اس - تی» مانیل از دیگر سخنرانان این نشست مجازی بودند.

انتهای پیام/ص


١٤:٤٣ - 1399/07/01    /    شماره : ٧٥٧٣٣٣    /    تعداد نمایش : ٤٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین برگزار می‌شود
گسترش همکاری‌های رسانه‌ای ایران و اوگاندا
از شعر عاشورایی تا غزلی برای سردار سلیمانی/ شاعر هندوستانی با «حضرت دهلی» به ایران آمد
رونمایی از کتاب «توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری خودمختار نخجوان»
دریافت جایزه ادبی مجموعه شعر ایرانی در ایتالیا/ خبرگزاری ایبنا
نمایشگاه کتاب ایران با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان برگزار می‌شود/ خبرگزاری ایبنا
وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود/ خبرگزاری ایسنا
اختصاص صفحه‌ای به ایران در ماهنامه فرهنگی «المترجم»
روایت سفر حیدرعلی‌اف به تهران در فصل سوم کتاب «قاییدیش»
یافته‌های جدید در خصوص تأثیر احتمالی روغن نارگیل بر ویروس کرونا
مثنوی‌خوانی و پژوهش در آثار مولانا در راولپندی
هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند
گسترش همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی ایران و پاکستان
ظرفیت جامعه نخبگان ایرانی و کیفیت کتابخانه ملی ایران افزایش یافته است
انتشار کتاب «نخجوان در سیاست‌های آذربایجانی دولت‌های صفوی، افشار، روسیه و عثمانی»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.