English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٣ آبان ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در تونس در گفتگوی اینستاگرامی؛

آیت‌الله تسخیری از مفاخر جهان اسلام بود

میثم فراهانی در گفتگوی اینستاگرامی با موضوع «در فراق سرو نستوه تقریب؛ زبان گویای اسلام و تشیع» ولایت مداری و ولایت پذیری، اعتقاد به وحدت امت اسلامی و عالم به گفتگوهای عالمانه و عادلانه را از ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت الله تسخیری برشمرد و گفت: آیت‌الله تسخیری از مفاخر جهان اسلام بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت فرارسیدن چهلمین روز ارتحال حضرت آیت الله تسخیری(ره)، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در گفتگوی اینستاگرامی با موضوع «در فراق سرو نستوه تقریب؛ زبان گویای اسلام و تشیع» که به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، به تشریح ابعاد شخصیتی، علمی و تقریبی آیت الله تسخیری پرداخت.

وی با اشاره اینکه شاید کمتر کسی در عرصه فرهنگ و بین‌الملل باشد که نام آیت الله تسخیری را نشنیده باشد و یا حداقل برای یک بار محضرشان را درک نکرده باشد، گفت: آیت الله تسخیری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و یا کم نظیری بود و از او چهره‌ای جامع الاطرف ترسیم کرده بود.

فراهانی افزود: قطعا در بیان علما، شخصیت‌ها و همراهان ایشان به ویژگی‌های شخصیتی بارز آن مرحوم اشاره شده است، ولی حسب وظیفه به عنوان شاگردی کوچک که افتخار شناخت نزدیک و همراهی مفتخرانه با ایشان را در داخل و خارج از کشور داشته‌ام به چند ویژگی مهم و برجسته شخصیتی ایشان اشاره می‌کنم.

وی در ادامه سخنانش، شناخت دقیق زمان، عالم به تحولات بین‌الملل، تسلط کامل به مفاهیم قران کریم و احادیث اهل بیت(ع)، عالم به گفتگوهای عالمانه و عادلانه، مبدع گفتگوهای بین الادیانی، پایبندی بر اصول مذهبی، اعتقاد قلبی به موضوع وحدت امت اسلامی به عنوان راه علاج مشکلات مسلمین، تأکید بر ضرورت گفتمان علمی با پیروان مذاهب اسلامی، ولایت مداری و ولایت پذیری، ادبیات فاخر عربی، وقت شناسی، حریص بر صیانت از بیت المال، مسئولیت پذیری، دارای پشتکار و خستگی ناپذیری، توکل عمیق به خداوند و توسل به اهل بیت(ع)، روح لطیف و قلب مهربان، پایه گذار و مؤسس فعالیت‌های تبلیغی و بین‌المللی را از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت الله تسخیری برشمرد.

فراهانی با اشاره به ابعاد علمی ـ فقهی و اجتهادی شخصیت حضرت آیت الله تسخیری  و دیدگاه‌های تقریبی، وحدتی و بین‌المللی ایشان بیان کرد: به نظرم بهترین تعبیر جامع و کامل در خصوص شخصیت آیت الله تسخیری توسط مقام معظم رهبری بیان شده است. ایشان در پیام تسلیتی که به مناسبت رحلت آن عالم فرزانه صادر فرمودند از وی به عنوان زبان گویای اسلام و تشیع، نام بردند. این تعبیر نشان از عمق شخصیتی آیت الله تسخیری در عرصه‌های مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: ایشان با توجه به توانمندی، شناخت و جدیت در بیان حقایق اسلام و دفاع از مکتب تشیع و نیز مجاهدت صادقانه در تحقق وحدت امت اسلامی در کنفرانس‌ها و نشست‌های متعددی در کشورهای مختلف شرکت و سخنرانی کرده‌اند. حضوری که باعث رونق و اعتبار در مجامع مذکور بود.

رایزن فرهنگی ایران در تونس اظهار کرد: شخصیت فقهی آیت الله تسخیری و تسلط کامل ایشان بر مبانی فقهی دیگر مذاهب اسلامی به عنوان نماینده شیعه در مجمع فقه اسلامی در جده، همواره مورد توجه علما و صاحب نظران عرصه فقه و فقاهت بود.

وی همچنین، یادآور شد: مجمع فقه اسلامی مهمترین تشکیلات فقهی در جهان اسلام است که نمایندگان مذاهب مختلف برای بررسی آخرین آراء و دیدگاه‌های فقهی و ارائه راهکار برای برون رفت از تنگناهای فقهی تشکیل شده است و حضور منظم آیت الله تسخیری  در جلسات مجمع به گفته اعضای آن مجمع باعث رونق بیش از پیش جلسات و طرح مسائل عمیق فقهی می‌شد.

فراهانی با اشاره به توجه به اصل زمان و مکان در دیدگاه‌های فقهی آیت الله تسخیری گفت: فقیهی که با تکیه بر اصول قرآنی و روایات اهل بیت(ع) آراء و نظریات فقهی خویش را متناسب با ضروریات زمان حاضر بیان می‌کرد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس افزود: از این رو می‌توان آیت الله تسخیری را به عنوان فقیهی جامع الشرایط که درک صحیحی از مسائل مبتلا به جامعه اسلامی داشت، تعریف کرد.

وی یادآور شد: بُعد دیگر شخصیت والای آن مرحوم، شخصیت تقریبی و وحدت گرایانه بود. وی قبل از آنی که به عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی منصوب شوند نیز همواره برای تحقق وحدت امت اسلامی و دفاع از امت اسلامی تلاش و کوشش کرده است.

فراهانی تأکید کرد: ایشان پس از تصدی دبیرکلی مجمع این تلاش‌ها را دوچندان نمود و با حضور موثر و منظم در کنفرانس‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف، نگارش مقالات مختلف با موضوع وحدت اسلامی و آسیب‌های تفرقه مسلمین، همچنین تقویت برگزاری کنفرانس‌های وحدت اسلامی، پیام انقلاب اسلامی به عنوان منادی وحدت مسلمین را به گوش جهانیان رسانید و توفیقات بسیاری را نیز حاصل کرد.

آیت‌الله تسخیری روحانی تراز انقلاب اسلامی بود

وی همچنین، بیان کرد: آیت الله تسخیری وحدت اسلامی را نه به عنوان یک تاکتیک سیاسی بلکه به عنوان واجبی شرعی می‌دانست و با عمق وجود به آن باور داشت. از این رو خداوند متعال نیز به افکار و اقداماتش برکت داد و از او چهره‌ای مصلح، وحدت گرا و منصف به تصویر کشید. از سویی دیگر ایشان گفتگو گری بی مانند بود.

فراهانی تصریح کرد: سوابق گفتگوهای بین الادیانی ایشان و حضور در شورای گفتگوی ادیان و دیدار و ملاقات با رهبران ادیان مختلف در کشورهای گوناگون و توسعه صلح و دوستی بین پیروان ادیان ابراهیمی بی مثال بود.

وی به نفوذ کلام آیت الله تسخیری در کنفرانس‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: چهره ای متبسم و نگاهی مهربان همراه با کوله باری از دانش و علم منبعث از درک صحیح قرآن و روایات و تأسی به سیره و سنت پیامبر اعظم و اهل بیت(ع)، نام ایشان را به عنوان مسلمانی معتدل، اهل گفتگوی عالمانه و دغدغه مندی در عرصه نجات بشریت از تاریکی جهل در بین ادیان مختلف مطرح کرد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس در پایان سخنانی، خاطرنشان کرد: آیت الله تسخیری دیپلماتی در تراز انقلاب اسلامی بود. ولایت مداری ایشان و ولایت پذیری وی در عرصه‌های مختلف و دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی ایران و تبیین اصول و آرمان‌های انقلاب دیگر ویژگی بارز وی به شمار می‌رود. ایشان به خوبی تحولات بین‌المللی را رصد و به هنگام نظرات و دیدگاه‌های نظام را بیان می‌کرد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٣ - 1399/07/09    /    شماره : ٧٥٧٦٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین برگزار می‌شود
گسترش همکاری‌های رسانه‌ای ایران و اوگاندا
از شعر عاشورایی تا غزلی برای سردار سلیمانی/ شاعر هندوستانی با «حضرت دهلی» به ایران آمد
رونمایی از کتاب «توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری خودمختار نخجوان»
دریافت جایزه ادبی مجموعه شعر ایرانی در ایتالیا/ خبرگزاری ایبنا
نمایشگاه کتاب ایران با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان برگزار می‌شود/ خبرگزاری ایبنا
وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود/ خبرگزاری ایسنا
اختصاص صفحه‌ای به ایران در ماهنامه فرهنگی «المترجم»
روایت سفر حیدرعلی‌اف به تهران در فصل سوم کتاب «قاییدیش»
یافته‌های جدید در خصوص تأثیر احتمالی روغن نارگیل بر ویروس کرونا
مثنوی‌خوانی و پژوهش در آثار مولانا در راولپندی
هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند
گسترش همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی ایران و پاکستان
ظرفیت جامعه نخبگان ایرانی و کیفیت کتابخانه ملی ایران افزایش یافته است
انتشار کتاب «نخجوان در سیاست‌های آذربایجانی دولت‌های صفوی، افشار، روسیه و عثمانی»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.