منو اصلی
اخبار > نقش و نگار ایرانی در معماری پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

نقش و نگار ایرانی در معماری پاکستان

اقبال شاهد، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور در نشست «گستره کتیبه‌های فارسی در جهان»، از بکاربردن نقش و نگار ایرانی و درج اشعار فارسی در معماری مساجد و خانه‌های پاکستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور، نشستی با عنوان نشست «گستره کتیبه‌های فارسی در جهان» با حضور علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ کشورمان، مرتضی رضوانفر، پژوهشگر میراث فرهنگی از کشور جمهوری اسلامی ایران در لاهور، اقبال شاهد، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی، بابر نسیم آسی، مسئول اتاق ایرانشناسی این دانشگاه، غلام محمد اکبر، استاد دانشگاه جی سی و دیگر اساتید زبان و ادب فارسی به همراه دانشجویان مقاطع دکترا پیش دکترا کارشناسی ارشد و کارشناسی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی در دانشگاه جی سی لاهور پاکستان برگزار شد.

رضایی‌فرد به همراه رضوانفر و اساتید گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی با اصغر زیدی، رییس  جدید دانشگاه جی سی لاهور در خصوص گسترش روابط دو جانبه گفت‌وگو کردند.

رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور در سخنانی، به فعالیت‌های خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در زمینه‌های گسترش و ترویج زبان و ادبیات غنی فارسی اشاره کرد و گفت: خانه فرهنگ ایران از آغاز فعالیت‌های خود روابط بسیار خوب و مستحکمی با دانشگاه جی سی لاهور داشته است. دانشگاه جی سی لاهور نه تنها در کشور پاکستان، بلکه در ایران نیز به عنوان یکی از مهمترین مراکز ترویج زبان و ادبیات فارسی در منطقه بوده است.

زیدی، رییس جدید دانشگاه جی سی لاهور آمادگی این دانشگاه را برای همکاری‌ در برنامه‌های مشترک فرهنگی با خانه فرهنگ ایران اعلام کرد و گفت: دانشگاه جی سی لاهور از بدو تأسیس تاکنون یکی از مؤسسه‌های آموزشی برجسته در آسیای جنوبی بوده است.

وی ادامه داد: گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور نیز یکی از مؤثرترین و فعال‌ترین گروه‌های تحصیلی این دانشگاه بوده است. این دانشگاه، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور همسایه، دوست و برادر می‌داند و بر این دوستی و برادری افتخار می‌کند.

در ادامه،‌ مرتضی رضوانفر پیرامون اهمیت زبان و ادبیات فارسی در جهان، میراث ناملموس و آثار ثبت شده ایرانی در جهان، تاریخ کتیبه‌های زبان فارسی در جهان و پروژه خود تحت عنوان «اطلس جهانی کتیبه‌های فارسی در جهان» به ایراد سخن پرداخت.

اقبال شاهد، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور هم در سخنانی، بیان کرد: این زبان و ادبیات فارسی است که دو ملت ایران و پاکستان را به یکدیگر متصل کرده است. مردم حتی امروز هم برای بیان عواطف و احساسات زیبای خود از اشعار شاعران فارسی گوی چون مولانا، سعدی، حافظ، فردوسی، علامه محمد اقبال لاهوری، امیر خسرو و ... استفاده می‌کنند.

وی افزود: امروز در بسیاری از سر در ساختمان‌ها، چهارراه‌ها و همچنین، مساجد پاکستان بسیاری از اشعار فارسی با نقش و نگارهای زیبا درج شده است که این بیانگر عشق و محبت مردم این سرزمین با زبان فارسی و جمهوری اسلامی ایران است.

رضایی‌فرد در پايان اين نشست، به آثار ارزشمند رضوانفر، پژوهشگر میراث فرهنگی شامل جشن نوروز، بازی چوگان، تئاتر تعزیه و ... اشاره کرد و گفت: دانشجویان پاکستان به ویژه دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی نیز می‌توانند پروژه‌های فارغ‌التحصیلی خود را بر چنین موضوعاتی در شهر لاهور و یا در کشور پاکستان انتخاب کنند تا در جهت حفظ آثار ارزشمند فارسی در این کشور کمکی بسیار مفید انجام دهند.

انتهای پیام/ص


١٢:٤٩ - 1398/09/23    /    شماره : ٧٤٠٨٤٠    /    تعداد نمایش : ١٢١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج