منو اصلی
اخبار > کتاب «نگارخانه گنگا» در هند نقد و بررسی شد


  چاپ        ارسال به دوست

در جمع اساتید و ادیبان فارسی‌زبان؛

کتاب «نگارخانه گنگا» در هند نقد و بررسی شد

کتاب «نگارخانه گنگا»، مجموعه سروده‌های نقی عباس کیفی، از پارسی‌سرایان هندوستان به صورت مجازی در گروه بین‌المللی هندیران نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این برنامه مجازی، بیش از 70 تن از ادیبان، استادان، شاعران و هنرمندان خوشنویس و منتقد از ایران، هند، تاجیکستان و افغانستان حضور داشتند.

نقی عباس کیفی در بخشی از برنامه نقد کتاب مجازی که با حضور اعضای گروه بین‌الملل هندیران برگزار شد، گفت: در شب نقد کتاب شعرم «نگارخانه گنگا» به همه شما خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم نظرات شما بزرگواران گرامی باعث پیشرفتم شود.

علیرضا قزوه، وابسته فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو یادداشتی را که در مقدمه کتاب نوشته بود به اشتراک گذاشت که در بخشی از آن آمده بود: رفیق هندی من! که موهایت بوی رنج می‌دهد و کم‌کم دارد جو گندمی می‌شود در جوانی. که در چشمانت شعر حلقه زده است و ریخته است به تمام جانت. فکر نمی‌کردم در جماعت هندیان در این آخرالزمان غریب، دیگر کسی نگاهش بوی شعر بدهد و از چشمانش غزل بریزد و دستانش دانه بپاشد برای کبوتران جامعه مسجد دهلی و مرغان گرسنه‌ی گنگا. فکر نمی‌کردم بعد از بازگشت من به هند این درخت شعر پارسی این قدر تناور شده باشد و قد کشیده باشد و بچه‌های جوان دیروز حالا برای خودشان بعد از هشت سال کسی شده باشند. با لقب دکتر و استاد و بورس تاگور و استاد مهمان و خدا نصیب کند بیش از این را برای همه‌تان که استحقاقش را دارید و داشته‌اید.

وی در ادامه، اظهار کرد: خودت که می دانی حکایت شعر پارسی دیروز را و امروز را . که حکایت دیروز شعر پارسی در هند حکایت این شعر بیدل است که گفت:به هندوستان یک گل‌اندام نیست، و خودت دیدی که نبود و شکر خدا که امروز هم گل است و هم گل اندام. امروز وضع شعر در هند حتی از هشت سال پیش بهتر است. خدا را شکر. این رودخانه متصل شده است به دریا. حالا تو و بلرام و عزیز و مهدی باقر و دیگران با بچه‌های تهران و اصفهان و شیراز و غرب و شرق رفاقت می‌کنید و دهلی شده است برادر تهران. خواهر مهربان شیراز و فرزند رشید خراسان. حالا شما در هند چراغی را روشن کرده‌اید که پیش از ما فتیله‌اش را سوزاندند و در روغندانش خاک ریختند و فاتحه‌اش را هم خواندند. و خودت که بودی و دیدی چگونه نفس نفس این چراغ را با اشک چشم و روغن جان تازه کردیم و فتیله‌ای از مغز استخوان‌مان و موی سرمان بیرون کشیدیم و با آتش دل‌مان این چراغ را روشن کردیم.

احسان‌الله شکراللهی، رییس مرکز تحقیقات زبان فارسی هم که به اجرای این برنامه کمک می‌کرد از همه اعضای گروه بین‌المللی هند ایران که به احترام یکی از پژوهشگران، شاعران و اهالی نسخه خطی در شبه قاره در این ساعت حضور پیدا کردند، تشکر و قدردانی کرد.

در بخشی دیگر از این برنامه مجازی، اساتید و شاعران از کشورهای هند،  پاکستان، افغانستان و ایران مقالات و یادداشت‌ها و فایل‌های صوتی خود را در رابطه با اشعار نقی عباس کیفی و مجموعه شعر جدیدش ارایه کردند. همچنین، در مجموع بیش از 400 فایل متن، عکس و شعر به اشتراک گذاشته شد به طوری که ماحصل آن می‌توانست یک کتاب قطور یادنامه شاعر باشد.

گفتنی است؛ کتاب شعر «نگارخانه گنگا» دومین مجموعه شعر نقی عباس کیفی به زبان فارسی است و این مجموعه شامل ۶۰  غزل به زبان فارسی است.

انتهای پیام/ص


٠٧:٥٠ - 1399/04/25    /    شماره : ٧٥٣٩٣١    /    تعداد نمایش : ٤١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج