منو اصلی
اخبار > ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین برگزار می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی خبر داد:

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین برگزار می‌شود

ابوالحسن خلج‌منفرد در سخنرانی خود در وبینار بین‌المللی «چین در ادبیات ایران و ایران در ادبیات چین»، از برگزاری ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و دانشگاه پکن با همکاری دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س)، وبینار بین‌المللی «چین در ادبیات ایران و ایران در ادبیات چین» را پیش از ظهر امروز (3 آبان‌ماه) با حضور استادان، دانشجویان و فرهیختگان برگزار کردند.

چینگ تونگ، رییس دانشکده مطالعات آسیا و آفریقا و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای با موضوع «تأثیر سفر به چین و ژاپن در ایجاد دگرگونی اندیشه‌های هدایت، تفسیر فصل‌های چین و ژاپن از سفرنامه مکه»، زهرا محمدیان، مدرس مدعو دانشگاه مطالعات بین‌المللی پکن با موضوع «بازتاب فرهنگ و هنر چینیان در ادب فارسی» و شن یی مینگ، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پکن با موضوع «جامی در چین» به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ادامه این وبینار بین‌المللی، محمدامیر جلالی، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی و مدرس مدعو دانشگاه پکن با موضوع «تصویرشناسی چین در عجایب نامه‌های ایرانی»، وانگ یین هوان، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مطالعات بین‌المللی شی آن با موضوع «هانگژ در اسناد تاریخی فارسی» و عادل خانی، کارشناس توسعه روابط فرهنگی ایران و چین با موضوع «روابط ایران و چین از تمدنی تا فرهنگی، از گذشته دور تا تاریخ معاصر» به ارایه مقالات خود پرداختند.

چنگ تونگ، دانشیار دانشگاه زبان‌های خارجی شانگهای نخستین سخنرانی بود که در موضوع تأثیر سفر به چین و ژاپن در ایجاد دگرگونی در اندیشه‌های رضا قلی‌خان هدایت سخن گفت.

خانم زهرا محمدیان، استاد مدعو دانشگاه بین‌المللی مطالعات پکن در موضوع بازتاب فرهنگ و هنر چینیان در ادبیات فارسی ارایه مقاله کرد. این موضوع را در شعر شاعرانی چون حافظ و سعدی و به ویژه در همای و همایون بازنمود و به واژه‌های برساخته از چین پرداخت و در باره هر یک شواهدی را بیان کرد.

سخنران بعدی خانم شن یی مینگ بود که در موضوع جامی در چین به سخن پرداخت. وی در باره دو ترجمه صورت گرفته از لوامع و  اشعه المعات در چین مطالبی را بیان کرد.

امیر محمد جلالی، استادیار دانشگاه علامه طباطبایی و مدرس مدعو دانشگاه پکن با اشاره به تصویر شناسی چین در عجایب نامه‌های ایران به ارایه مقاله پرداخت.

خانم وانگ یین هوانگ از دانشگاه سی آن با ذکر نمونه‌هایی از کتاب تاریخ وصاف در باره این شهر در دوره سلطنت یوان و پس از یوان مطالبی را بیان کرد.

تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های ایران و چین در حوزه ادبیات

در بخش اختتامیه این نشست، ابوالحسن خلج‌منفرد، رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شی گوانگ، رییس مرکز پژوهش‌های فرهنگ ایران دانشگاه پکن به ایراد سخن پرداختند.

خلج‌منفرد با اشاره به شرکت 16 تن از استادان ایرانی و چینی در سه نشست متوالی «چین در ادبیات ایران و ایران در ادبیات چین»، به بیان ظرفیت‌های فراوان ادبیات ایران و چین پرداخت.

وی در ادامه، آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را برای توسعه روابط فرهنگی و ادبی بین ایران و چین را اعلام کرد.

رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی با اشاره به سابقه طولانی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پکن که بیشتر از 60 سال سابقه دارد، از حضور استادان صاحب نام ادبیات فارسی همچون مرحوم شهیدی و بختیار در دانشگاه پکن و تأثیر ایشان را در گسترش فرهنگ و ادبیات غنی ایران در چین به نیکی یاد کرد.

خلج‌منفرد در پایان سخنانش، از برگزاری ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین می‌تواند بین اندیشمندان دو کشور زمینه‌های خوبی را در انتقال فرهنگ و هنر ایجاد کند.

شی گوانگ هم در سخنرانی خود در این نشست، از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی ایران در چین و دانشگاه الزهرا(س) برای برگزاری این نشست قدردانی و آمادگی دانشگاه پکن را برای توسعه روابط فرهنگی و ادبی بین دو کشور اعلام کرد.

گفتنی است؛ در طول برگزاری سه نشست‌ ادبی پیرامون «چین در ادبیات ایران و ایران در ادبیات چین»، استادان ایرانی و چینی در رابطه با ابعاد مختلف ادبی و فرهنگی ایران و چین سخنرانی و مقالات خود را ارایه کردند که مقرر است به زودی این مقالات به زبان چینی و فارسی منتشر شوند.

انتهای پیام/ص


١٤:٢٨ - 1399/08/03    /    شماره : ٧٥٨٧٧١    /    تعداد نمایش : ٤٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج