منو اصلی
اخبار > همکاری در فهرست نویسی نسخ خطی و احیاء میراث مکتوب


  چاپ        ارسال به دوست

ربانی در دیدار با مسئولین بنیاد ادبی ریخته هند تأکید کرد؛

همکاری در فهرست نویسی نسخ خطی و احیاء میراث مکتوب

رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو در دیدار با مسئولین بنیاد ادبی ریخته هند بر لزوم همکاری در زمینه فهرست‌نویسی نسخ خطی، احیای میراث مکتوب و کلاس‌های آموزش خوشنویسی برای علاقه‌مندان به ویژه بنیاد ادبی فاخته تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این دیدار که سه تن از مدیران این بنیاد غیر دولتی که در حوزه توسعه و نشر ادبیات اردو و حفظ میراث مکتوب فعالیت دارد، حضور داشتند.

درمیندات، معاون این بنیاد درسخنانی به تشریح فعالیت‌های این بنیاد فرهنگی و ادبی پرداخت و اظهار کرد: بنیاد فاخته یک نهاد علمی وادبی غیر دولتی است که با هدف توسعه زبان اردو فعالیت دارد.

وی برپایی جشنواره های ادبی سالانه ،فهرست نویسی نسخ خطی و احیاء میراث مکتوب ،برپایی کارگاهها و کلاس های  آموزشی وفعالیت در فضای مجازی از طریق دو سایت را از اهم فعالیت این بنیاد برشمرد.

هفتصدهزارنسخ خطی فهرست نگاری از منابع ادبی و صوفیانه فارسی مانندمثنوی مولانا درسایت بنیادفاخته قراردارد

درمیندات با اشاره به قرابت های زبان فارسی و اردو خاطر نشان ساخت بخش عمده از منابع کهن و میراث مکتوبی که در این بنیاد توسط پژوهشگران مورد مطالعه و فهرست نویسی قرار می گیرد متون فارسی است. از این رو این بنیاد بخشی را با بکارگیری تعدادی از اساتید زبان فارسی به حوزه منابع فارسی بویژه منابع  تصوف اختصاص داده و تاکنون هفتصدهزارنسخ خطی فهرست نگاری و در  سایت این بنیاد  واسپاری شده و صدو بیست عنوان آن مربوط به نسخه های خطی بسیار قدیمی از منابع ادبی و صوفیانه فارسی همانند مثنوی مولانا ، مجمع البحرین دارالشگوه وبرخی نسخه های موجود در کتابخانه گنجور می باشد.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش های ارزنده وعلمی این بنیاد ،میراث مکتوب ادبی وعرفانی هند را سرمایه بزرگ فرهنگی و تاریخی این کشور برشمرد که  فرصت های موثری جهت همکاری های علمی فرهنگی بین ایران وهند فراهم آورده است .

همکاری مشترک در تکمیل فرهنگ چند زبانه آرمان و مبادله منابع وهمکاری مشترک در انتشار سالنامه معرفی نسخ خطی فارسی

وی با اشاره به  زمینه های مبادله اطلاعات و منابع نسخ خطی بین این بنیاد و مراکز مربوطه در ایران به برخی زمینه های همکاری میان رایزنی وفاخته اشاره کرد. همکاری مشترک در تکمیل فرهنگ چند زبانه آرمان ، برپایی جشنواره های مشترک ادبی ، همکاری مشترک دربرپایی کارگاههای آموزشی مربوط به نسخ خطی ، ترجمه و تصحیح متنون ومنابع فارسی ،برپایی دوره های خوشنویسی  ،مبادله منابع وهمکاری مشترک در انتشار سالنامه معرفی نسخ خطی فارسی از جمله موارد پیشنهادی بود.

دکتر درمیندات با استقبال از پیشنهادات ارائه شده خاطر نشان ساخت این بنیاد به دلیل غیر دولتی بودن وعدم  الزام به رعایت قواعد وتشریفات دست وپاگیر اداری ،بررسی وامکان  اجرایی کردن اینگونه همکاری مشترک را در دستور کار خود قرار خواهد داد .

همچنین دراین دیدار شکراللهی نماینده بنیاد سعدی نیز در این دیدار ضمن تشریح فعالیت های این بنیاد  وفرهنگستان زبان وادب فارسی ، وضرورت های بازشناسی ظرفیت های مربوط به میراث ادبی وفرهنگی زبان فارسی در هند و تاثیر آن در حفظ وگسترش فرهنگ و زبان اردو ؛ آمادگی بنیاد سعدی را در  زمینه برپایی دوره های آموزش زبان فارسی ،و همچنین کارگاههای آموزشی آشنایی با نسخ خطی فارسی اعلام داشت .

انتهای پیام/م


١١:٣٦ - 1399/09/10    /    شماره : ٧٦٠٨٢٩    /    تعداد نمایش : ٦٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج