منو اصلی
اخبار > تأکید بر گسترش زبان فارسی در شهر برودا ایالت گجرات هند


  چاپ        ارسال به دوست

تأکید بر گسترش زبان فارسی در شهر برودا ایالت گجرات هند

در جریان دیدار مسئول خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی با رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مهاراجا ساجیرو بر لزوم گسترش زبان فارسی در شهر برودا ایالت گجرات هند تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محسن آشوری، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی با غیاث الدین، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مهاراجا ساجیرو دیدار و گفت‌وگو کرد.

آشوری در سخنانی، با اشاره به تاریخچه زبان و ادبیات فارسی در هند اظهار کرد: با نگاهی به تاریخچه زبان و ادبیات فارسی در هند در می یابیم که این زبان شیرین برای مدت بیش از هشت قرن به عنوان زبان رسمی هند بوده است و اگر از کتابخانه‌ها و مراکز اسناد رسمی بازدید کنیم می‌بینیم که بیشتر مکاتبات تاریخی و کتب ارزشمند هند به زبان فارسی است و همین امر خود گواهی برای ارزش آموختن این زبان در میان آحاد جامعه هند به ویژه نخبگان و نسل جوان دارد.

مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی افزود: بنابراین باید با همکاری هرچه بیشتر بکوشیم تا با برنامه‌ریزی بهتر زمینه‌های لازم برای استقبال نسل جوان دانشجو را در فراگیری آکادمیک زبان و ادبیات فارسی فراهم کنیم.

وی آمادگی این نمایندگی فرهنگی را برای اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی به ویژه در زمینه توسعه زبان و ادبیات فارسی در قالب تفاهمنامه، اعلام کرد.

غیاث الدین نیز در سخنان خود، گفت: دانشگاه مهراجا ساجیرو شهر برودا ایالت گجرات در سال 1949 میلادی افتتاح شد و گروه زبان و ادبیات فارسی زیر نظر دپارتمان ادبیات در این دانشگاه فعال است و امروزه در مجموع 180 نفر در حال فراگیری این زبان شیرین هستند که پنجاه نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل هستند.

رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مهاراجا ساجیرو بیان کرد: بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مهاراجا ساجیرو در سه مقطع دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول فعالیت است و البته در گذشته در مقطع دکتری نیز، دانشجو داشته است.

انتهای پیام/ص


٠٧:٤٥ - 1399/09/10    /    شماره : ٧٦٠٨٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج