منو اصلی
اخبار > نشست «شعر فارسی بر تارُک آثار تاریخی از شرق تا غرب» در ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی برگزار شد؛

نشست «شعر فارسی بر تارُک آثار تاریخی از شرق تا غرب» در ارمنستان

به مناسبت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی، انستیتو شرقشناسی دانشگاه دولتی روسی ـ ارمنی (اسلاونی) میزبان نشستی علمی بود که با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی، انستیتو شرقشناسی دانشگاه دولتی روسی ـ ارمنی (اسلاونی) میزبان نشستی علمی برای بزرگداشت این مناسبت بود که با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان و این انستیتو برگزار شد.

پروفسور گارنیک آساطوریان، رئیس انستیتو شرقشناسی دانشگاه دولتی روسی ـ ارمنی در آغاز این نشست، با تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان که مبتکر برگزاری این برنامه بوده است، آراء و اندیشه‌های والای نهفته در شعر فارسی را رمز ماندگاری و نیز گسترش آن در اقصی نقاط جهان دانست.

وی این نشست را که به موضوع شعر فارسی در کتیبه‌ها و آثار تاریخی از شرق تا غرب عالم اختصاص دارد، در راستای معرفی گستره حضور و نفوذ ادبیات و شعر فارسی در جهان خواند.

از شرق تا غرب جهان با شعر فارسی

مرتضی رضوانفر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی که پژوهش‌های ارزشمندی در حوزه شناسایی و مستندسازی کتیبه‌های فارسی در نقاط مختلف جهان داشته است به ایراد سخنرانی خود با عنوان «شعر فارسی بر تارک آثار تاریخی از شرق تا غرب» پرداخت.

وی با تبریک روز شعر و ادب فارسی به اساتید و دانشجویان انستیتو شرقشناسی دانشگاه روسی ـ ارمنی، نقش شعر را در فرهنگ و تمدن جوامع متمدن جهان مهم و تأثیرگذار دانست و با بیان برخی ویژگی‌های شعر در زبان‌های مختلف که سبب جاذبه و تاثیرگذاری خاص آن می‌شود، شعر فارسی را پیام آور اخلاق، زیبائی، صلح، حکمت و دانش خواند که دایره وسیعی از مخاطبان از شرق تا غرب جهان را از محتوای والای خود برخوردار ساخته است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در ادامه به عنوان مصداق عینی گستره نفوذ و حضور شعر فارسی در نقاط مختلف جهان، بخشی از نتایج پژوهش خود را که در خصوص کتیبه‌های شعر فارسی از شرق چین تا اروپا و آفریقاست، ارائه داد.

در ادامه برنامه، چند تن از دانشجویان ایرانشناسی این انستیتو، اشعاری از شاعران ایرانی را قرائت کردند.

همچنین در حاشیه این نشست علمی، نمایشگاهی از کتیبه‌های شعر فارسی در نقاط مختلف جهان که در چارچوب پروژه میراث مشترک ایران و جهان توسط مرتضی رضوانفر شناسایی و مستندسازی شده است، برپا شد و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ص

 

 


٠٧:٥٠ - يکشنبه ٢٨ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٦٣٥    /    تعداد نمایش : ٣١٦خروج