منو اصلی
اخبار > استاد شهریار احیاگر اشعار کلاسیک بود


  چاپ        ارسال به دوست

ادیبان و شاعران پاکستانی:

استاد شهریار احیاگر اشعار کلاسیک بود

ادیبان و شاعران پاکستانی در نشست مجازی گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی که به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور برگزار شد، تأکید کردند: استاد شهریار احیاگر اشعار کلاسیک بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست مجازی گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار با حضور استادان زبان فارسی دانشگاه‌های لاهور، شعرا و علاقه‌مندان به فرهنگ ایران و زبان فارسی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان برگزار شد.

در این نشست مجازی، استادان، ادیبان، شاعران پاکستانی و دیگر شرکت کنندگان هر یک با تشریح جایگاه شهریار به عنوان احیاء گر سبک کلاسیک در عصر معاصر، تأثیر شعر و ادب فارسی را مورد بررسی قرار دادند.

جعفر روناس با بیان جایگاه ممتاز استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی گفت: استاد شهریار در میان شاعران معاصر مهم‌ترین غزل‌سرای سبک کلاسیک شعر فارسی است. با وجود شعرا و ادیبان بی شمار ایران زمین، نامگذاری روز روز شعر و ادب فارسی به نام استاد شهریار نشان از اهمیت جایگاه این شاعر معاصر دارد. شهریار در سرودن انواع گونه‌های شعر فارسی مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی نیز تبحر داشت اما بیشتر در غزل شهرت داشت.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور خاطرنشان کرد: شاعران ایرانی اندیشه‌های ناب را به بهترین شیوه در آثار ادبی فارسی نشان داده‌اند. زبان نقد حافظ و اخلاق و تربیت در آثار سعدی به شیرینی بیان شده است.

وی افزود: عطار، مولانا و ابوسعید بهترین مضامین عرفانی را عرضه کرده‌اند و عشق و شیدایی در سخن سعدی، نظامی و حافظ و مولانا به کرات آمده است. از سوی دیگر بهترین جلوه‌ حماسه، وطن‌دوستی، انسانیت در شاهنامه بزرگ حکیم فردوسی است.

بابر نسیم آسی، رئیس اتاق ایرانشناسی دانشگاه دولتی لاهور بررسی و آشنایی با شاعران معاصر ایرانی در جامعه ادبی پاکستان را امری ضروری دانست و گفت: محمد حسین شهیار شاعر نامدار معاصر احیاء گر سبک سنتی و کلاسیک به شمار می‌آید زیرا زائقه شعر وی همانند اشعار حافظ زیبا و دلنشین است.

وی همچنین، دوره زمانی بین سامانیان و صفویان در ایران را برگ زرین شعر و ادب کلاسیک فارسی خواند و گفت: در این دوران با توجه به شرایط روزگار و ذوق شعری شاعران و ادیبان، سبک‌های متعددی از جمله سبک خراسانی، سبک عراقی و سبک هندی در بیان شعر ایجاد شدند.

رئیس بخش ایرانشناسی دانشگاه دولتی لاهور با بیان نقش شاعران در شکوفایی علم در ایران گفت: عالمان قدیم که به علم نجوم و دیگر علوم دینی و دنیوی تسلط داشتند، می‌توانستند با استفاده از دانش خود اشعار زییابی به صورت قصیده و عزل با تمثیلات و تمهیدات گوناگون و شیوا بسرایند به همین دلیل است که هیچ گاه این اشعار مانند علم پوسیده و قدیمی نمی‌شود زیرا که این متون زیبا از علم و دانش شاعران و غزل سرایان سرچشمه می‌گیرد.

اشعار استاد شهریار در تراز بالایی قرار دارد

عظمی زرین نازیه، استاد زبان فارسی با بیان ابیاتی از شعر شهریار گفت: اشعار شهریار که با خلاقیت ذاتی سروده شده است بسیار شیرین، پُرمحتوی و غنی است.

وی افزود: شهریار نه تنها وطن دوست بود بلکه انسان دوست نیز بود به همین دلیل است که اشعار وی در قلب و جان همه انسان‌ها می‌نشیند.  

علی کمیل قزلباش، از شاعران پاکستانی با بیان زندگی زنده یاد استاد شهریار و تلاش خستگی ناپذیر وی در خلق آثار کم نظیر به صورت شعر گفت: نام شهریار اکنون مرزها را شکافته و بیشتر ادیبان جهان با نام وی آشنا هستند.

وی با بیان اینکه قبلا مقاله‌ای درباره استاد شهریار و جایگاه شعر ایشان در عصر جدید نوشته و در مجله ادبی پیام آشنا به جاپ رسید گفت: ادیبان و شاعران پاکستانی نیز با اشعار شهریار آشنا هستند و قبلا نیز مراسم متعدد گرامیداشت ایشان در شهرهای مختلف پاکستان از جمله کویته برگزار شد.

شاعر پاکستانی در ادامه بر چاپ و نشر آثار شهریار به زبان اردو در پاکستان تاکید کرد. 

در این وبینار، مزمل، سید ذیشان الحسن و خانم تهمینه از استادان زبان فارسی هر یک ابیاتی از اشعار شهریار را قرائت کردند.

گفتني است؛ این نشست به طور زنده از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک برای عموم به نمایش گذاشته شد.

انتهاي پيام/ص


٠٨:٥١ - دوشنبه ٢٩ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٦٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٥١خروج