منو اصلی
اخبار > استاد دانشگاه تشرین سوریه درباره زندگینامه استاد شهریار نوشت


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه تشرین سوریه درباره زندگینامه استاد شهریار نوشت

با همکاری مرکز فرهنگی کشورمان در لاذقیه، مقاله‌ صفوان سلوم، استاد دانشگاه تشرین درباره زندگینامه استاد محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در روزنامه الوحده سوریه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با سالروز بزرگداشت استاد محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار که در کشورمان به عنوان «روز شعر و ادب پارسی» نامگذاری شده، مقاله‌ای تحت عنوان «اليوم الوطني للشّعر والأدب الفارسي ويوم وفاة أمير الشعر الإيراني شهريار» به قلم صفوان سلوم، استاد دانشگاه تشرین لاذقیه با همکاری مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاذقیه در روزنامه الوحده سوریه منتشر شد.

در متن این مقاله آمده است: شعر زبان ملت‌ها، آینه فرهنگ‌شان و البته تصویر واقعیت آنها است و ملت‌های پویا و زنده خلاقیت خالقان علم و ادب خود را زنده نگه می‌دارند، دستاوردشان را ستایش می‌کنند و جاودانه می‌کنند. این سنتی است که از دید هر ناظر و ناقد خارجی در خصوص تکریم جریان ابداع و خلاقیت در جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی و مردمی مشاهده می‌شود. ما هیچ میلاد و درگذشت شاعر و یا متفکر بزرگ ایرانی را سراغ نداریم که بزرگداشت آن در مراکز فرهنگی داخل و یا خارج از کشور ایران برگزار نشود.

در بخشی دیگر این متن، آورده شده است: هیچ‌کس منکر جهان شمولی شعر فارسی نیست و اشعار فارسی به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه شده‌ است. زبان عربی از عظمت اشعار جلال الدین رومی بسیار استفاده کرده و دیوان حافظ شیرازی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی ترجمه شده‌اند و اشعار سعدی شیرازی بر دیوار سازمان ملل متحد نقش بسته است و نماد انسانیت و انسان‌دوستی گشته است. از جمله قافله سالاران کاروان شاعران بشردوست ایرانی محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار بود که سالروز درگذشتش به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی نام نهاده شده است.

نویسنده این مقاله می‌افزاید: شهریار ملک الشعرای معاصر ایران است و چهارده سال داشت که مورد تمجید و تحسین ادیبان زمان خود قرار گرفت. سبک او ظاهراً کلاسیک است ولی کاملاً نوآورانه و متجدد، آنچنان که خیال را به پرواز در می‌آورد. از وی دیوان شعری شامل 15 هزار بیت به یادگار مانده است.

گفتنی است؛ این مقاله به نشانی اینترنتی http://wehda.alwehda.gov.sy/culture/156602-2021-09-17-05-46-30.html قابل دسترسی علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/ص

 


٠٧:٤٩ - يکشنبه ٢٨ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٦٥٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٥خروج