منو اصلی
آغاز تهاجم دشمن

آغاز تهاجم دشمن

صدام حسين در تاريخ 26/ 6/ 59 با حضور در جلسه فوق العاده مجلس ملي عراق قرارداد مرزي ششم مارس 1975 بين ايران و عراق ، موسوم به " قرارداد الجزاير " را كه خود شخصاً آنرا امضاء كرده بود بطور يك جانبه لغو و اعلام كرد :

" ( من‌ ) در برابر شما اعلام مي كنم كه ما قرارداد ششم مارس 1975 الجزاير را كاملاً ملغي مي دانيم و شوراي فرماندهي انقلاب ، تصميم خود را در اين زمينه اتخاذ خواهد كرد . "

مجلس ملي عراق نيز در يك جلسه فرمايشي فوق العاده در همان شب تصميم شوراي فرماندهي انقلاب عراق را مورد تأييد قرار داده ، در پايان جلسه خود طي پيامي براي صدام حسين اعلام داشت :

" تصميم شوراي فرماندهي مبين اراده مردم عراق دائر بر رد كهنه پرستي و مقابله با تجاوز مي باشد " .

و بالاخره رژيم عراق عليرغم اعلام تعهد نسبت به مفاد منشور ملل متحدو بر خلاف بند يك ماده 33 اين منشور در مورد عدم توسل به زور و مراجعه به راه هاي مسالمت آميز در هنگام اختلاف بين دولت ها در روز 31 شهريور ماه طي يك حمله ي گسترده در جبهه اي بطول بيش از 1300 كيلومتر به خاك ميهن اسلامي ايران تجاوز و در جنوب تا نزديكي شهر اهواز پيشروي نمود .

در اين حمله ي گسترده شهرهاي بسياري از جمله خرمشهر ،‌ قصر شيرين ، هويزه ، موسيان ، سومار ، خسروي ، ازگله ، گيلان غرب ، آبادان ، بستان ، مهران ، سوسنگرد ، شوش ، نفت شهر يا صد درصد ويران گشت و يا آسيب كلي ديد .

همچنين بيش از 1300 روستا در مناطق تحت اشغال دشمن ويران گشت كه از جمله آنها : 365 روستاي عرب نشين خوزستان بود كه اهالي آنها نيز به گروگان گرفته شد .

بدين ترتيب در تاريخ 31/6/59 جنگي تمام عيار آغاز شد كه دريك سوي آن نظامي استبدادي و مبتني به زور قرار داشت و در سوي ديگر آن حكومتي مردمي .

در يك سوي آن مردمي كه هيچ تمايلي به جنگ نداشتند و به زور روانه جبهه هاي جنگ شده اند و در سوي ديگر مردمي كه بر تن فرزندان خود كفن مي پوشاندند و آنها را آماده دفاع از اسلام و ميهن اسلامي خويش مي ساختند.

در يك سو حكومتي كه نظاميان آن گروه ، گروه خود را تسليم جبهه مقابل مي كردند و يا در هنگام فرار از جبهه جنگ توسط فرماندهان خود اعدام مي شدند و در سوي ديگر سالخوردگان و نوجوانان كه عاشق شهادت بودند و داوطلبانه به جبهه ها روي مي آوردند .

رژيم عراق با دريافت اطلاعات خود از عوامل ضد انقلاب داخلي و دستگاه هاي جاسوسي به مدت بيست ماه پس از آغاز پيروزي انقلاب اسلامي به توطئه چيني و تهيه مقدمات جنگ پرداخت تا سرانجام در 31 شهريور ماه 1359 حمله گسترده خود را به خاك جمهوري اسلامي ايران آغاز كرد و قسمت وسيعي از اراضي نواحي غربي و جنوبي ايران را به تصرف خود در آورد

در اين مدت بيست ماهه زمينه سازي جنگ ، رژيم عراق با حمايت از ضد انقلاب داخلي تلاش مي كرد كه حكومت مركزي جمهوري اسلامي ايران را تضعيف نمايد و اقليت هاي قومي و زباني ايران را عليه حكومت مركزي تحريك كند . رژيم عراق خوزستان را عربستان ناميد و علناً نقشه هايي چاپ كرد كه در آن خوزستان ، عربستان ناميده شده و به عنوان بخشي از خاك عراق قلمداد شده بود .در يك سو حكومتي كه نظاميان آن گروه ، گروه خود را تسليم جبهه مقابل مي كردند و يا در هنگام فرار از جبهه جنگ توسط فرماندهان خود اعدام مي شدند و در سوي ديگر سالخوردگان و نوجوانان كه عاشق شهادت بودند و داوطلبانه به جبهه ها روي مي آوردند .

رژيم عراق با دريافت اطلاعات خود از عوامل ضد انقلاب داخلي و دستگاه هاي جاسوسي به مدت بيست ماه پس از آغاز پيروزي انقلاب اسلامي به توطئه چيني و تهيه مقدمات جنگ پرداخت تا سرانجام در 31 شهريور ماه 1359 حمله گسترده خود را به خاك جمهوري اسلامي ايران آغاز كرد و قسمت وسيعي از اراضي نواحي غربي و جنوبي ايران را به تصرف خود در آورد .

در اين مدت بيست ماهه زمينه سازي جنگ ، رژيم عراق با حمايت از ضد انقلاب داخلي تلاش مي كرد كه حكومت مركزي جمهوري اسلامي ايران را تضعيف نمايد و اقليت هاي قومي و زباني ايران را عليه حكومت مركزي تحريك كند . رژيم عراق خوزستان را عربستان ناميد و علناً نقشه هايي چاپ كرد كه در آن خوزستان ، عربستان ناميده شده و به عنوان بخشي از خاك عراق قلمداد شده بود .

مقامات اين رژيم نيز بارها اعلام كردند كه آمادگي دارند به هر حركت تجزيه طلبانه اي كمك كنند و ايران را به ملت هاي كوچكي تقسيم نمايند ، از جمله صدام حسين در تاريخ 24 اسفند ماه 1359 اعلام كرد : ( عراق‌ ) آماده است هرگونه كمك ، منجمله اسلحه گرم در اختيار گروه هاي مخالف ايراني بگذارد ، عراق ديگر مايل نيست كه ببيند ايران وحدت خود را حفظ مي كند . و يا سعدون حمادي وزير خارجه وقت عراق در تاريخ 16 فروردين ماه 1360 گفت : " مراجع مشخص مشغول بحث درمورد تجزيه جغرافيائي ايران مي باشند " .

رژيم عراق علاوه بر تحريك اقليت هاي قومي و زباني ايران و حمايت از ضد انقلاب از آغاز پيروزي انقلاب اسلامي ، در نواحي مرزي نيز عملاً دست به حملات و تحريكات مكرر زد ، بطوريكه تا 31 شهريور ماه 1359 جمعاً 636 مورد از تجاوزات زميني و هوايي ارتش عراق عليه خاك جمهوري اسلامي ايران به ثبت رسيده است .

اين تجاوزات از تاريخ 13 فروردين ماه 1358 يعني ، تنها 50 روز پس از پيروزي انقلاب اسلامي با تجاوز هوايي به شهر " مهران " آغاز گشت و همچنان تا حمله گسترده عراق به ايران ادامه يافت .