English|العربية
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
صفحه اصلي|تماس با ما|درباره ما|نظرات و پيشنهادات|نقشه سايت
 
 
 
نام :   
ایمیل :   
 
نظرسنجی
تاچه اندازه اطلاعات سايت براي شما مفيد بوده است؟

خيلي زياد
زياد
متوسط
كم

نمایشگاه بين المللي کتاب هنگ کنگ
   

نام نمایشگاه:هنگ کنگ

شهر:هنگ کنگ

تاریخ برگزاری:15-21 July 2015

سایت:http://hkbookfair.hktdc.com/en

نمایشگاه کتاب هنگ کنگ

          نمایشگاه کتاب «هنگ­کنگ» توسط مؤسسه توسعه تجاری هُنگ­کُنگ در اواسط ژوئیه هر سال در مرکز گردهمایی نمایشگاه هُنگ­کُنگ برگزار می­شود و در طی آن کتاب، لوح فشرده و دیگر نشریات چندرسانه­ای به نمایش درمی‌آیند و فروخته می­شوند.

اگرچه این نمایشگاه در ابتدا به عنوان بازار کتاب بین­المللی، بنیان گذاشته شد، اما اکنون به بازاری منطقه­ای تبدیل شده است که مردم هنگ­کنگ می­توانند در آن کتاب­هایی با قیمت­های کاهش یافته خریداری کنند.

کتاب­های داستان، افسانه، لطیفه، نثر، کُتب مرجع و غیره به زبان­های مختلفی نظیر زبان چینی، انگلیسی و ژاپنی به فروش می­رسند. در گذشته، کتاب­های طنز هم در این جشنواره حضور داشت اما استقبال از این بخش به حدی بود که جشنواره­ای جداگانه مختص کتاب­های طنز در هنگ­کنگ دایر گردید.

کتاب الکترونیک پرفروش ترین بخش نمایشگاه کتاب هُنگ کُنگ

بررسی­های مقدماتی صورت گرفته از میزان فروش بخش­های مختلف در نمایشگاه کتاب هُنگ کُنگ که یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی آموزشی، آسیا به شمارمی­رود، نشان می­دهد که کتاب­های ادبیات ، کتاب­های انتشارات خارجی و البته کتاب­های الکترونیکی از جمله پر فروش­ترین بخش­های این نمایشگاه بوده­اند. 

به گزارش EDUPRESS به نقل از " پی سی ورلد" طبق گزارش انجمن توسعه تجاری هُنگ کُنگ ( HKTD) در طول یک هفته نخست این نمایشگاه 920 هزار نفر از این نمایشگاه دیدن کرده­اند که این رقم نسبت به دوره پیشین نمایشگاه هُنگ کُنگ افزایش 2 درصدی داشته است .

گزارش­های حاکی است 54 درصد کتاب­های فروش رفته در این دوره به رُمان و داستان­های علمی تخیلی اختصاص داشته و این در حالیست که 30 درصد کتاب­های به فروش رفته در این بازار به بخش ادبیات مربوط بوده است.

همین­طور 15 درصد کل فروش این نمایشگاه در این دوره به کتاب­های کودکان اختصاص داشته است .
گفتنی است در این دوره نمایشگاه­های کتاب بخش مهمی به فروش کتاب­های الکترونیکی و انتشارات دیجیتالی اختصاص یافته بود که بنابرگزارش­های اولیه یکی از پرطرفدارترین بخش­های این نمایشگاه بوده است.

«بنجامین چائو» نایب رییس نمایشگاه کتاب «هنگ­کنگ» گفت: امسال با انجام یک نظرسنجی گسترده، نتایج با ارزشی برای درک علایق بازدیدکنندگان و الگوهای مطالعاتی آن‌ها به دست آوردیم که نتایج آن به ما می‌گفت 87 درصد شرکت کنندگان بیش از یک­بار از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند. حدود نیمی از توریست‌ها نیز اعلام کردند فقط برای شرکت در این نمایشگاه در این مقطع زمانی، راهی هنگ‌کنگ شده‌اند و تقریبا نیمی از مصاحبه شوندگان گفتند که سال آینده نیز در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. 

در این نظرسنجی استقبال و علاقه­مندی  بازدیدکنندگان به ترتیب بیشترین بازدیدها به قرار زیر روشن شد:

 کتاب‌های داستانی

کتاب‌های ادبیات

کتاب‌های سفر

و کتاب‌های کودکان

در نمایشگاه امسال کتاب هنگ­ کنگ غرفه نمایش کتاب‌های عمومی بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داد و 92 درصد بازدیدکنندگان از این بخش بازدید کردند. پس از آن غرفه ناشران تایوان با 84 درصد بازدیدکننده در مکان دوم قرار داشت. جهان نوجوانان با 82 درصد بازدیدکننده و سالن مولتی مدیا و بخش لوازم تحریر با 81 درصد در مکان بعدی قرار داشتند. بیش از 70 درصد بازدیدکنندگان گفتند گالری هنر، بخش انگلیسی و بخش بهشت کودکان از جذابترین بخش‌های نمایشگاه کتاب هُنگ­کُنگ بودند.

اهداف نمایشگاه

          آقای چائو (نایب رییس نمایشگاه) تاکید کرد که این نمایشگاه با هدف نزدیک کردن ناشران، نویسندگان و کتاب­خوانان تشکیل می‌شود و این نظرسنجی نیز با همین هدف انجام شده است. 

برنامه­های جنبی نمایشگاه

          بیش از 300 فعال فرهنگی در نمایشگاه امسال شرکت داشتند و 160 هزار نفر از بازدیدکنندگان را در نشست‌های فرهنگی و ادبی گردهم آوردند. این میزان به نسبت سال پیش 23 درصد رشد داشت. 
سمینار نویسندگان سرشناس به میزبانی «کنت پایی هسن-یونگ» و «زی ژونگ-یان»، کتابخوانی انگلیسی و سمینار نویسندگی خلاق به میزبانی «چیتان باغات» نویسنده مشهور هندی از جمله این نشست‌ها بودند. در جلسات سخنرانی امسال 300 نفر از چهره‌های فرهنگی و ادبی به سخنرانی پرداختند. برنامه «کتابخوانی لذت­بخش تابستانی» به تنهایی میزبان 11 هزار نفر از بازدیدکنندگان بود. 

بر مبنای نظرسنجی انجام شده همچنین روشن شد که 46 درصد پاسخ دهندگان امیدوار بودند که ادبیات و فیلم بیشتری در نمایشگاه عرضه شود و به برنامه سال بعد این نمایشگاه افزوده شود. همچنین بیش از 30 درصد پاسخ دهندگان انتظار داشتند سال آینده برنامه‌های کتاب­خوانی بیشتری برای کودکان و نوجوانان ترتیب داده شود. 

برمبنای این نظرسنجی همچنین روشن شد که در 12 ماه اخیر، میزان متوسط هزینه برای خرید کتاب 1654 دلار هُنگ کُنگ بوده و بیش از 59 درصد پاسخ دهندگان در این مدت بیش از 10 کتاب خریداری کرده­اند. از میان پاسخ دهندگان به این سوال 94 درصد کتاب­های خود را از کتابفروشی‌ها تهیه می‌کنند در حالی که 67 درصد از نمایشگاه کتاب، کتاب­های مورد نیاز خود را می‌خرند و 26 درصد نیز از دکه‌های کتابفروشی کتاب تهیه می‌کنند. 19 درصد نیز مشتریان کتابفروشی‌های آنلاین هستند. در مجموع 28 درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی در یک سال اخیر کتاب الکترونیک خریده­اند که میانگین مبلغ آن 459 دلار هُنگ کُنگ بوده است. 

در میان پاسخ دهندگان 98 درصد در ماه گذشته یک کتاب خوانده بودند. 75 درصد افراد در ماه 10 ساعت کتاب می‌خوانند. بیشتر کتابخوانان (64 درصد آن‌ها) آثار داستانی مطالعه کرده بودند و بعد کتاب سفر (45 درصد)، کتاب مصور (38 درصد) و ادبیات (33 درصد) در مکان‌های بعدی قرار داشتند. در این میان بیشتر کتاب‌های سفر مورد علاقه کتابخوانان (64 درصد) از میان کتاب‌های سفر چینی و (19 درصد) از میان کتاب‌های انگلیسی انتخاب می‌شود. 

از این نظرسنجی روشن شد که 87 درصد شرکت کنندگان اعتقاد داشتند با مطالعه می‌توانند سطح دانش و معلومات خود را افزایش دهند. 

این نمایشگاه که امسال با شرکت 530 ناشر از 20 کشور برپا شد، سال پیش میزبان 950 هزار بازدید کننده بود. برمبنای آمار به دست آمده بیش از 50 هزار توریست از این نمایشگاه بازدید کردند.

رکورد حضور مخاطبان در نمايشگاه كتاب هنگ كنگ شکسته شد

با بازديد بيش از يك ميليون نفر از نمايشگاه كتاب هنگ كنگ اين نمايشگاه با شكستن ركورد مخاطبانش، به كار خود خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از «اكنز»، جشن ادبي هنگ كنگ كه در قالب بر پايي نمايشگاه بين­المللي كتاب برگزار شده بود، ديروز در آخرين روز برپايي‌اش و تا لحظه آخر شاهد مراجعه بازديدكنندگاني بود كه از نمايشگاه دل نمي‌كندند.

اين نمايشگاه يك هفته­اي كه با مساعدت هواي خوب موفق شد تا بيشتر از هميشه ميزبان دوستداران كتاب باشد، در حالي كه سال پيش با آمار 980 هزار نفر بازديد كننده به كار خود خاتمه داده بود، امسال بيش از يك ميليون نفر را به خود جلب كرد.

آمار حاصل از نظرسنجي انجام شده از 800 بازديدكننده نشان مي دهد كه ميانگين خريد هر فرد 987 دلار هنگ كنگ بود. اين رقم  25 درصد بالاتر از سال پيش است.

امسال نيز بخش داستان، محبوب­ترين بخش بود و پس از آن ادبيات، سفر، فکاهی (كميك بوك) و كتاب كودكان بيشترين مخاطب را داشتند.

به گفته انتشارت «كامرشال پرس» نيز برخي از والدين حتي تا 6 هزار دلار هزينه كردند تا يك مجموعه كتاب براي بچه هايشان بخرند و فروش كلي اين ناشر نسبت به سال پيش 5 درصد بيشتر شد.

با اين حال، ناشران كوچكتر نيز در اين نمايشگاه بي نصيب نماندند و با ارايه آثارشان ، فروش راضي كننده­اي را تجربه كردند.

امسال بيست و پنجمين دور برگزاري اين نمايشگاه پشت سر گذاشته شد و نمايشگاه كه از 16 جولاي شروع به كار كرده بود، ديروز 22 جولاي به كار خود خاتمه داد.

سال پيش در بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب هُنگ کُنگ از 17 تا 23 جولای (28 تیر تا 3 مرداد برپا شد، کتاب های بیش از 560 ناشر از 25 کشور ارايه شد. این نمایشگاه بیش از 400 برنامه و برپایی هفت سمینار را تجربه کرد.

حواشی برگزاری نمایشگاه:

نمایشگاه 7 روزه کتاب هنگ‌کنگ با دادن تخفیف‌های 90 درصدی مورد استقبال شدید علاقه‌مندان کتاب روبرو شده و این در حالی است که چینی‌ها برای خرید کتاب¬های ممنوعه صف کشیده‌اند.

«کرم کتاب‌ها» قبل از باز شدن درب نمایشگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ با ایستادن در صف، نشان دادند که علاقه خود به کتاب از دست نداده‌اند. و در عصر دیجیتال ساک خود را مملو از کتاب کرده و با خود به خانه می‌برند.

 

از کتاب‌های مصور و کارتونی گرفته تا طنزهای سیاسی می‌توان هم شهروندان داخلی و هم توریست‌های علاقه‌مند را مشاهده کرد که برای یافتن عناوین جدید و خرید آن‌ها از 10 صبح تا 10 شب دررفت و آمد هستند.

کتاب‌ها و فرهنگ هنگ‌کنگی‌ها به‌عنوان منطقه نیمه‌مستقل از چین باعث رشد تفکر انتخابات دموکراتیک شده است و این چیزی است که مقامات کمونیست از آن بیم دارند اما پوستر کتاب «عشق هنگ‌کنگ، نه حزب کمونیست» توسط ناشر محلی بنام Subculture Ltd در این نمایشگاه خودنمایی می‌کند. البته سی.وای.لئونگ مدیر اجرایی این انتشارات می‌گوید هدف ما مقابله با سیستم کمونیستی نیست و جالب این است که کمتر کسی درباره مسائل سیاسی در نمایشگاه صحبت می‌کند.

جذب خوانندگان از سرزمین اصلی چین/ Mainland به نمایشگاه به دنبال کتاب‌های ممنوعه، دلیل دیگری از پررفت‌وآمد شدن نمایشگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ است.

فروشگاه «گرینفیلد بوک» تعدادی کتاب سیاسی می‌فروشد که با موضوع رسوایی‌های اخیر مالی بین مقامات چینی و شرح تاریخ کشور چین ، بدون سانسور مربوط به دوره مائو تسه تونگ است.

ایریس ژونگ 35 ساله از اینکه از سرزمین اصلی به هنگ‌کنگ برای کار وزندگی آمده خوشحال است و می‌گوید اینجا صداهای مختلف تحمل می‌شود و می‌توانید کتاب‌های ممنوعه را به‌راحتی پیدا کنید. وی می‌گوید من حق‌دارم درباره تاریخ نظر خود را بگویم و ایدئولوژی خودم را انتخاب کنم.

در کنار این نوع کتاب‌ها می‌توان انواع رمان‌ها، کتاب‌های مصور، آثار کلاسیک غرب را به‌وفور یافت که با تخفیف‌های تا 90 درصد مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است.

 

 

 

 

 

 
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
 
 

 

 
توسعه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و روسیه در زمینه ترجمه و نشر
مجموعه شاهکارهای ادب فارسی به زبان چيني در پکن رونمايي مي‌شود
رونمایی از کتاب «اقلیم خاطرات» در نخجوان
پروژه انتشار «دایره المعارف اسلامی» به زبان روسی آغاز شد
 
 
 بازدید این صفحه : 5693
 بازدید امروز : 561
 کل بازدید : 13027126
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 3.1642
 
 
Copyright © 2010 C.O.T.P. All rights reserved. مركز سامان دهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني